Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kędzierzyn-Koźle na 21. miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy

Redakcja
Na Opolszczyźnie przedwcześnie umiera z powodu smogu około 1000 osób rocznie. Jego głównym powodem jest tak zwana niska emisja z przydomowych kotłowni.
Na Opolszczyźnie przedwcześnie umiera z powodu smogu około 1000 osób rocznie. Jego głównym powodem jest tak zwana niska emisja z przydomowych kotłowni. Archiwum
Kędzierzyn-Koźle wypada fatalnie w najnowszym raporcie Greenpeace. W obszernym dokumencie przeanalizowano poziom zanieczyszczeń pyłem zawieszonym PM 2.5. Jest on wyjątkowo niebezpieczny ze względu na bardzo małe rozmiary, przez co łatwiej wchłania się do organizmu.

Pierwsze trzy miejsca na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Europy zajmują Luikavac, Zivinice i Gracanica z Bośni i Hercegowiny. Na piątym miejscu niechlubnej listy znalazło się polskie Jaworzno, ale już na 21. Kędzierzyn-Koźle. To miasto zajmuje również 6. miejsce w niebędącym powodem do dumy "rankingu" krajowym.

Średnioroczny poziom zanieczyszczenia pyłem PM 2.5 wynosi w Kędzierzynie-Koźlu wynosi blisko 30 mikrogramów (w najbardziej zanieczyszczonym mieście Europu ponad 50). Na liście pięćdziesięciu najbardziej zatrutych miast starego kontynentu nie znalazły się inne opolskie miasta, ale jest aż 13 innych miejscowości z Polski.

Marnym pocieszeniem jest fakt, że dużo gorzej niż w Polsce jest w Azji, szczególnie w Indiach i Bangladeszu.

Przeczytaj też: W Opolu i w Nysie będzie zakaz palenia węglem? Ekolodzy przekazali projekt uchwały w tej sprawie do urzędu marszałkowskiego

Na Opolszczyźnie przedwcześnie umiera z powodu smogu około 1000 osób rocznie. Jego głównym powodem jest tak zwana niska emisja z przydomowych kotłowni. Chodzi przede wszystkim o spalanie węgla. W Kędzierzynie-Koźlu trwa wymiana starych pieców na ekologiczne. W zeszłym roku na dofinansowanie do takich inwestycji wydano 900 tysięcy złotych. Jeszcze trzy lata temu kwoty nie przekraczały 200 tys. złotych.

Wciąż jednak wielu mieszkańców ma opory przed wymianą pieców na gazowe, ze względu na wyższe koszty ogrzewania.

PLASTIK ZALEWA ZIEMIĘ. Jak temu zapobiec?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto