Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż miejska zatrzymała poszukiwacza z wykrywaczem metali. Teraz to przestępstwo

Tomasz Kapica
Zbieranie historycznych pamiątek to teraz przestępstwo.
Zbieranie historycznych pamiątek to teraz przestępstwo. Archiwum
Mężczyzna nie miał odpowiednich zezwoleń, sprawa została przekazana policji. Grozi mu więzienie. To pierwszy taki przypadek w Kędzierzynie-Koźlu.

W ostatnich latach liczba pasjonatów historii, którzy wychodzili w teren z wykrywaczami metali rosła. Do końca ubiegłego roku działanie to było traktowane jako wykroczenie. Od stycznia 2018 r. jest to już przestępstwo, zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Straż Miejska w Kędzierzynie-Koźlu właśnie ujawniła pierwszy taki przypadek, który skończy się prawdopodobnie poważnymi konsekwencjami.

- Patrol straży miejskiej zatrzymał mężczyznę, który bez zezwolenia właściciela terenu, a także wojewódzkiego konserwatora zabytków, przy użyciu wykrywacza metali wydobył z ziemi drobne elementy. Sprawę przekazano policji - informuje Jarosław Jurkowski, rzecznik prezydenta Kędzierzyna-Koźla.

Takich przestępstw zapewne będzie ujawnionych więcej, zwłaszcza w Kędzierzynie-Koźlu. W tym mieście znajduje się wiele zabytków. Ponadto 200 lat temu przez pół roku wojska napoleońskie oblegały Koźle i po tamtych wydarzeniach ziemia wciąż skrywa różne pamiątki.

Zgodnie z obowiązującym prawem wszystko to, co znajduje się w ziemi i kwalifikuje się do uznania za zabytki archeologiczne, jest własnością państwa. Wszystkie artefakty, bez względu na sposób odkrycia, także przypadkowego, stanowią własność państwa i o ich znalezieniu należy powiadomić konserwatora zabytków czy administrację publiczną.

Ich celowe, nieuprawnione poszukiwanie może doprowadzić do naruszenia bądź zniszczenia stanowiska lub obiektu archeologicznego. Ma to o tyle znaczenie, że jego lokalizacja, kontekst lub układ warstw mogłyby powiedzieć o wiele więcej o znalezionym przedmiocie, wydarzeniach, których był świadkiem, w końcu o historii danej miejscowości.

Zobacz też: Opolskie Info [23.02.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto