Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na kifozę u młodych!

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Problemy z kręgosłupem to nie są przelewki! Sprawdź, czy twoje dziecko ma kifozę!

Pochylanie kręgosłupa ku przodowi to niepokojący objaw, którego nie wolno bagatelizować. Nieprawidłowa postawa ciała może być bowiem oznaką kifozy – schorzenia znanego również jako choroba Scheuermanna. Jakie są przyczyny młodzieńczej kifozy i jak wygląda jej leczenie?

Skąd bierze się kifoza?

Jak wyjaśnia mgr fizjoterapii Natalia Dziadowicz, „młodzieńcza kifoza rozpoczyna się na przełomie 10–14 roku życia i trwa najczęściej około 3 lat. Jako przyczynę pojawienia się tego schorzenia uważa się w przeważającej liczbie czynnik genetyczny, jednak istnieje wiele innych czynników, takich jak mikrourazy kręgosłupa, zaburzenia w gospodarce hormonalnej, niska wytrzymałość układu kostnego na przeciążenia, a także zaburzenia kostnienia nasad trzonów kręgowych w okresie dorastania i zmian kostnych”.

W przebiegu młodzieńczej kifozy dochodzi do powolnego zginania kręgosłupa ku przodowi. U chorych dochodzi bowiem do zmian degeneracyjnych, zwężenia krążków międzykręgowych i powstania kręgów klinowych w obrębie kilku znajdujących się obok siebie kręgów kręgosłupa. Zawartość krążków międzykręgowych stopniowo wciska się do gąbczastej tkanki kręgów, przyczyniając się tym samym do powstania zmian określanych mianem guzków Schmorla.

Jakie są symptomy młodzieńczej kifozy?

„Młodzieńcza kifoza objawia się przede wszystkim pochylaniem tułowia do przodu, czyli zmianami w piersiowym odcinku kręgosłupa”, odpowiada fizjoterapeuta Natalia Dziadowicz. Zmiany te powodują wysunięcie bioder ku przodowi i zaokrąglenie pleców – mamy wówczas do czynienia z powiększeniem **

lordozy

** lędźwiowej. Jeśli zmiany chorobowe dotyczą odcinka lędźwiowego lub piersiowo-lędźwiowego, plecy chorego są płaskie.

W początkowym stadium młodzieńcza kifoza nie wywołuje dolegliwości bólowych. Uczucie zmęczenia oraz bóle pleców pojawiają się z reguły w późniejszym okresie, po zakończeniu wzrostu. Objawy te ulegają nasileniu przy długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji.

Skuteczne leczenie kifozy i jej profilaktyka

„Zapobiegnięcie zniekształceniom kręgosłupa możliwe jest jedynie we wczesnym stadium choroby. Leczenie młodzieńczej kifozy polega głównie na ćwiczeniach grzbietu i tułowia, które mają za zadanie korygowanie nieprawidłowości postawy ciała”, tłumaczy fizjoterapeuta Natalia Dziadowicz. „Gdy występują duże dolegliwości bólowe, możliwe jest podjęcie leczenia operacyjnego. Inne sposoby leczenia opisywanej tu choroby to kinezyterapia, ćwiczenia rozciągająco-wzmacniające, ćwiczenia oddechowe, fizykoterapia, krioterapia, a także wykorzystanie pola elektromagnetycznego – oczywiście cała terapia jest indywidualnie dopasowana do każdego przypadku”. Czy dostępne metody leczenia przynoszą pożądane rezultaty? „Wyleczalność kifozy jest stuprocentowa pod warunkiem, że do jej rozpoznania dojdzie w wieku dziecięcym”, zapewnia ekspert.

Jak uchronić się przed młodzieńczą kifozą? Choroba Scheuermanna rozwija się w wyniku działania czynników genetycznych, dlatego nie sposób zapobiec jej z pomocą ćwiczeń fizycznych lub diety bogatej w wapń. Warto jednak pamiętać, że wczesne rozpoznanie młodzieńczej kifozy ma kluczowe znaczenie dla skuteczności prowadzonego leczenia – właśnie z tego powodu, gdy dziecko ma złą postawę, szybka konsultacja z lekarzem ortopedą i wdrożenie stosownej terapii to konieczność.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto