Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy szpital polowy w CWK w Opolu odciąży inne placówki medyczne w regionie? "To konieczność"

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Koronawirus. Szpital tymczasowy w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odciąży inne placówki medyczne w regionie? "To konieczność"
Koronawirus. Szpital tymczasowy w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odciąży inne placówki medyczne w regionie? "To konieczność" UMWO
Na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu dobiega końca budowa szpitala tymczasowego dla pacjentów z COVID-19. Podczas wtorkowej sesji sejmiku radni pytali, czy jego uruchomienie przełoży się na uwalnianie miejsc w placówkach medycznych dla osób z innymi schorzeniami. Marszałek Andrzej Buła zaznaczył, że trwają jeszcze analizy w tej kwestii. Zapowiedział też zakup dodatkowego sprzętu dla szpitali.

W szpitalu powstającym w CWK ma być 150 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Według zapowiedzi, nawet połowa z nich może być wyposażona w respiratory.

O kwestie związane z funkcjonowaniem szpitala tymczasowego w Opolu dopytywali radni podczas wtorkowej sesji sejmiku.

- Czy placówka w CWK odblokuje miejsca w szpitalach na terenie regionu? Obecnie funkcjonowanie na ich terenie łóżek covidowych znacznie ogranicza pacjentom dostęp do innych usług medycznych - zauważała Janina Okrągły z klubu Koalicji Obywatelskiej

.

Marszałek Andrzej Buła odpowiadał, że był to temat poruszany na posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego zorganizowanego przez wojewodę z udziałem opolskich samorządowców.

- Do czasu kolejnego posiedzenia sztabu mamy się zastanowić nad tym, w jakim kierunku pójść, aby odmrażać oddziały w terenie przekształcone na covidowe - mówił.

Wicemarszałek Roman Kolek dodawał, że w pierwszej kolejności konieczne jest odblokowanie oddziałów internistycznych.

- Dobra wiadomość jest taka, że już teraz przybywa miejsc w szpitalach w regionie. Zły natomiast jest fakt, że coraz więcej ludzi, także w złym stanie, odmawia przyjmowania na oddziały szpitalne - zauważył.

Janina Okrągły zaznaczała, że konieczne jest też skrócenie czasu oczekiwania pacjentów covidowych na przetransportowanie do innych, bardziej specjalistycznych placówek. - Jeszcze niedawno czas oczekiwania na taki transport wynosił nawet trzy dni - mówiła.

Roman Kolek zapowiedział, że Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego zwiększy liczbę takich transportów. - Ma też nie być już sytuacji, gdy pacjenci z COVID-19 bardzo długo czekają w karetce na przyjęcie do szpitala - stwierdził.

Marszałek Andrzej Buła zapowiedział, że województwo szykuje kolejny projekt zakupów wyposażenia dla placówek medycznych.

- Chodzi o systemy tlenowe, kontenery na odpady medyczne oraz gospodarkę wodno-ściekową. Na ten cel przeznaczonych ma być około 32 mln zł. Jesteśmy też w trakcie podziału 7 mln zł na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników służby zdrowia - wyliczał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy szpital polowy w CWK w Opolu odciąży inne placówki medyczne w regionie? "To konieczność" - Opole Nasze Miasto

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto