Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kędzierzynie-Koźlu [zdjęcia, wideo]

Tomasz Kapica
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kędzierzynie-Koźlu.
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kędzierzynie-Koźlu. Tomasz Kapica [O]
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Zygmunta. Po niej zorganizowano przemarsz pod budynek bursy Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej przy ul. Piastowskiej 19, gdzie mieściła się katownia Urzędu Bezpieczeństwa.

W pochodzie wzięły udział władze miasta i powiatu z prezydent Sabiną Nowosielską i starostą Małgorzatą Tudaj na czele. Byli także kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji patriotycznych, a także młodzież ze szkół.

Po odegraniu hymnu państwowego oraz złożeniu kwiatów pod pamiątkową tablicą odśpiewano pieśni patriotyczne.

W powiecie kozielskim działały dwie siatki organizacji niepodległościowej "Wolność i Niezawisłość". W Koźlu była to kilkunastoosobowa grupa dowodzona przez Franciszka Jaworskiego ps. "Waligóra" - przedwojennego st. wachmistrza z 9. Pułku Ułanów Małopolskich z Trembowli, który podczas wojny był dowódcą oddziału AK w Budzanowie.

W skład kozielskiej grupy wchodzili członkowie Armii Krajowej walczący w czasie wojny na wschodnich Kresach Rzeczypospolitej z dwoma okupantami - hitlerowskimi Niemcami i sowietami.

Aresztowania w kozielskiej grupie WiN rozpoczęły się 27 października i trwały do 2 listopada 1948 roku. Przez pół roku wszystkich aresztowanych przetrzymywano w lochach kozielskiego UB przy ul. Piastowskiej 19. Aby wydobyć z nich zeznania, bito ich podczas przesłuchań. Znęcano się nad nimi także psychicznie. Grożono ich rodzinom - aresztowaniem żon i oddaniem dzieci do domów dziecka.

Oskarżonego Piotra Sulimkę skazano na 10 lat więzienia i utratę praw obywatelskich, podobny wyrok usłyszał Franciszek Jaworski. Karol Krukowski usłyszał wyrok 12 lat więzienia, a Karol Ziemski 8 lat. Karola i Antoniego Ostrowskich, a także Józefa Rogowskiego i Zofię Krawiec skazano na 6 lat pozbawienia wolności. Większość zasądzonych kar skazańcy odsiedzieli w ciężkich więzieniach w Rawiczu, Wronkach, Wiśniczu, Sztumie.

Obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą towarzyszyły także inne wydarzenia.

2 marca Kajetan Rajski, autor dwutomowej publikacji „Wilczęta – rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” wygłosi dwie prelekcje. Pierwsza z nich odbędzie się o godz. 12.30 w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Piramowicza 36, a druga o godz. 16. w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Damrota 32.

4 marca o 12.00 w hali Śródmieście odbędzie się gala boksu im. Żołnierzy Wyklętych. Dzień później o 15.00 zaplanowano mszę w kościele p.w. Ducha Św i NMP Matki Kościoła na oś. Piastów w intencji Żołnierzy Wyklętych z udziałem grupy rekonstrukcyjnej NSZ „Rodzynki”.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto