Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elżbieta Dzikowska zwiedzała drewniane kościółki na Opolszczyźnie. Co się najbardziej podobało słynnej podróżniczce?

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wspólnie z Opolem zorganizowała dla Elżbiety Dzikowskiej wizytę studyjną, podczas której słynna podróżniczka zobaczyła niektóre z zabytków drewnianego budownictwa województwa opolskiego. Znajdą się one w książce z serii "Polska znana i mniej znana".

Elżbieta Dzikowska będą gościem w Opolu poprosiła o organizację objazdu po Opolszczyźnie szlakiem drewnianej architektury. Organizacją wizyty studyjnej zajął się OROT, który w tej kwestii współpracował z opolskim ratuszem.
Pierwszego dnia słynna podróżniczka odwiedziła Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, a następnego - drewniane kościółki.

- Byliśmy w Laskowicach, Bierdzanach, Zakrzowie Turawskim, Oleśnie, Starym Oleśnie, Bąkowie, Radomierowicach, Gierałcicach i Kolanowicach - informuje Piotr Mielec, dyrektor OROT. - Nie we wszystkich miejscach udało się wejść do środka. Było tak na przykład w Bierdzanach, Starym Oleśnie i Gierałcicach. Ograniczyliśmy się do zwiedzania z zewnątrz.

Po drodze słynna podróżniczka obejrzała też Most Żelazny w Ozimku, który jest najstarszym w Europie kontynentalnej tego typu obiektem i ogród botaniczny w Zagwiździu z czakramem mocy. Zatrzymała się też w "Złotej Bajce" w Grodźcu i w Zamku Bożejów.

- W czakramie w Zagwiździu pani Elżbieta nabierała energii, ale jak na 85-latkę ma jej bardzo dużo - relacjonuje Piotr Mielec. - W Laskowicach nie bała się zejść do krypty i spotkać z laskowicką mumią. Jest bardzo konkretna, dynamiczna, wie, o co pytać, a rozmawiając, jeszcze robi zdjęcia.

Jak mówi Piotr Mielec, nie było jednego miejsca, które by szczególnie przypadło do gustu Elżbiecie Dzikowskiej.

- Wśród rzeczy, które zrobiły na niej szczególne wrażenie, wymienić należy średniowieczny tryptyk ołtarzowy w kościele w Bąkowie, który jest najstarszy na Śląsku - mówi dyrektor OROT. - Oprócz tego bryła kościoła świętej Anny w Oleśnie z pięcioma ołtarzami i bardzo urokliwy kościółek świętej Barbary w Kolanowicach.

Wizyta studyjna Elżbiety Dzikowskiej na Opolszczyźnie związana była z pracą podróżniczki - znajdzie ona swoje odzwierciedlenie w artykułach i książce z serii "Polska znana i mniej znana".

- Mamy w województwie opolskim około 80 kościółków drewnianych, więc mieliśmy w czym wybierać - mówi Piotr Mielec. - W miejscach, w których się zatrzymywaliśmy, czekali na panią Elżbietę lokalni przewodnicy i włodarze. Ale, niestety, bolączką naszą jest to, że choć teoretycznie istnieje szlak architektury drewnianej, jednak większość tych obiektów jest niedostępna dla zwiedzających. Będziemy dążyć do tego, by się to zmieniło.

Piotr Mielec powołuje się tu na przykład województwa małopolskiego, który kilka lat temu zorganizował projekt z unijnych funduszy, dzięki współpracy m.in. urzędu marszałkowskiego, diecezji i urzędu pracy. W jego ramach wykształceni zostali lokalni przewodnicy i opiekunowie wytypowanych najcenniejszych zabytków na utworzonym szlaku, a one same zostały udostępnione zwiedzającym.

- Pomysł się sprawdził i funkcjonuje, mimo że dofinansowanie już się skończyło - dodaje. - My też mamy świetny potencjał ku temu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto