Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie na grzyby na Opolszczyźnie? Poznaj wskazówki opolskiego profesjonalnego grzyboznawcy

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
- Na grzybobranie śmiało można się udać do lasów w okolicy m.in. Zawadzkiego, Leśnej Wody, Suchego Boru, Turawy i Ozimka - radzi Sabina Dąbrowska vel. Grzybowa.
- Na grzybobranie śmiało można się udać do lasów w okolicy m.in. Zawadzkiego, Leśnej Wody, Suchego Boru, Turawy i Ozimka - radzi Sabina Dąbrowska vel. Grzybowa. Sabina Grzybowa
W naszych lasach wysypało grzybami. Jest mokro i stosunkowo ciepło, a to sprawia, że grzybów jest bardzo dużo. O czym pamiętać podczas wyprawy na grzyby i gdzie na Opolszczyźnie można odbyć udane grzybobranie mówi nam Sabina Dąbrowska vel. Grzybowa, dyplomowany grzyboznawca. W galerii znajdziecie najnowsze zdjęcia z jej tegorocznych zbiorów.

- W tym roku sezon grzybowy na leśne skarby zaczął się dość późno. W ubiegłych latach o tej porze sezon się kończył, a w tym roku dopiero rozkręca – przekonuje dyplomowany grzyboznawca Sabina Dąbrowska.

Wybierając się na leśne łowy, warto pamiętać, że poszczególne gatunki grzybów mają swoje „ulubione” miejsca występowania.

- Podgrzybki i maślaki najchętniej rosną w lasach iglastych. Typowy biotop na podgrzybki brunatne to bory sosnowe. Borowiki szlachetne lubią towarzystwo buków i dębów, ale można je spotkać także w jodłach. Mleczaj rydz mikoryzuje sosną i najczęściej można go spotkać na leśnych ścieżkach – tłumaczy Sabina Dąbrowska.

Choć Opolszczyzna jest w dużej mierze terenem rolniczym, nie brakuje w naszym regionie doskonałych miejsc na grzybobranie. Sabina Dąbrowska wskazuje, że według jej obserwacji, a także zbiorów jej znajomych, na grzybobranie śmiało można się udać do lasów w okolicy m.in. Zawadzkiego, Leśnej Wody, Suchego Boru, Turawy i Ozimka.

Jest kilka żelaznych zasad, o których każdy grzybiarz powinien pamiętać. Chodzi zarówno o zasady bezpieczeństwa, jak i swoisty leśny savoir-vivre.

- Najważniejsze to to, żeby się nie zgubić w lesie. Pamiętajmy, gdzie zostawiliśmy samochód. Ważny jest też odpowiedni ubiór i kosz wiklinowy. Nie zbierajmy grzybów do plastikowych reklamówek, bo nawet najpiękniejsze grzyby mogą się na zaparzyć i pognieść. Nie zbierajmy grzybów, co do których nie jesteśmy pewni. Warto skonsultować pojedyncze owocniki z kimś, kto zna się dobrze na grzybów. W lesie nie śmiecimy, nie rozpalamy ogniska w miejscach do tego niewyznaczonych i nie niszczymy grzybów trujących - przypomina Sabina Dąbrowska.

Pani Sabina, wraz z przyjaciółmi, prowadzi na portalu Facebook lokalną grupę "Grzyby Brzeg i Okolice ". W internecie funkcjonuje jako Sabina Grzybowa. Internetowe fora i grupy to popularne miejsca, gdzie grzybiarze dzielą się swoimi leśnymi trofeami i udzielają wzajemnych porad.

Dobre warunki do grzybobrania potrwają zapewne do wystąpienia przymrozków. Zatem warto nie odkładać wizyty w lesie na później. Udanych zbiorów!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie na grzyby na Opolszczyźnie? Poznaj wskazówki opolskiego profesjonalnego grzyboznawcy - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto