Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Greenpeace otwiera nową sieć hotelową w Zielonej Górze

Informacja prasowa
Greenpeace otwiera nową sieć hotelową w Zielonej Górze
Greenpeace otwiera nową sieć hotelową w Zielonej Górze Greenpeace
W ramach kolejnej odsłony kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”, Greenpeace zbuduje w Zielonej Górze 6 hoteli dla pszczół samotnic i innych dziko żyjących owadów zapylających.

Greenpeace otwiera nową sieć hotelową w Zielonej Górze

Projekt jest efektem zorganizowanej jesienią 2013 roku akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj Pszczołę”, podczas której, dzięki wsparciu tysięcy osób z całej Polski, udało się zebrać fundusze na ustawienie hoteli dla dzikich zapylaczy w 17 miastach Polski.

Kampania „Przychylmy pszczołom nieba” ma na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych pszczołom. W hotelach, czyli specjalnie zaprojektowanych konstrukcjach owady znajdą schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i pracy - czyli zapylania - które konieczne jest do właściwego funkcjonowania tysięcy roślin – w tym wielu drzew i krzewów, a także warzyw i owoców. Projekt hoteli konsultowano ze specjalistami w dziedzinie entomologii i hodowli owadów zapylających. Mają nowoczesny styl, pasujący do przestrzeni miejskiej, są łatwe w obsłudze i montażu. Hotele produkowane są przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, które podnoszą szanse zawodowe osób wykluczanych na rynku pracy.

W Zielonej Górze hotele dla dzikich zapylaczy powstały w: Parku Winnym, Parku Piastowskim, Parku Tysiąclecia, Parku im. Sowińskiego oraz na skwerach przy ul. Dolina Luizy i ul.Władysława IV.
Mapę z powstającymi w całej Polsce hotelami dla owadów można zobaczyć na stronie www.greenpeace.org/poland/hotele. Realizując projekt w przestrzeni publicznej, Greenpeace dba również o społeczność lokalną, zachęcając do zgłaszania szkół, przedszkoli oraz placówek publicznych do roli opiekunów hoteli dla dzikich zapylaczy.

W ramach pszczelej kampanii, Greenpeace udostępnił także instrukcje budowy różnorodnych modeli hoteli, dzięki czemu każdy zainteresowany może zbudować je we własnym zakresie - zarówno mały balkonowy, jak i większy ogrodowy . Ponadto, fundacja opublikowała bezpłatny poradnik konsumencki „Projekt: pszczoła. Zostań pszczelim bohaterem/pszczelą bohaterką”. Poradnik pomoże czytelnikom wybierać te produkty w sklepie spożywczym lub ogrodniczym, które są przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym.

Zjawisko wymierania dzikich zapylaczy oraz pszczół miodnych nasila się w ostatnich latach. Przyczyn wymierania owadów zapylających jest wiele, a jednymi z najistotniejszych są: postępująca chemizacja rolnictwa, zmiany klimatyczne, choroby oraz niszczenie siedlisk.

„Owadom zapylającym dzieje się źle, mimo że udało się już doprowadzić do czasowego zakazu używania w Unii Europejskiej kilku niebezpiecznych dla nich pestycydów. Jednak o dziko żyjące zapylacze dba niewielu, zatem czas zadbać także o nie. Potrzebujemy ich cichej pracy na terenach wiejskich, ale są one również niezwykle ważne dla utrzymania zieleni miejskiej. A to właśnie w miastach ich naturalne siedliska są przez nas stale niszczone. W parkach najczęściej bardzo nisko strzyże się trawniki, wygrabia dokładnie liście i usuwa kupki piasku czy żwiru, a to naturalne schronienia zapylaczy.” - powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba” w Greenpeace Polska.

Mimo, że pszczoły kojarzą się głównie z produkcją miodu, to najważniejszym dla człowieka efektem ich pracy oraz pracy innych owadów zapylających, jest przede wszystkim zapylanie. Co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie im. Dzięki nim możemy się cieszyć m.in. owocami, warzywami, orzechami i olejami jadalnymi. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Potrzebuje ich również większość dziko rosnących roślin.

O akcji „Adoptuj Pszczołę”
„Adoptuj pszczołę” to akcja społeczna Greenpeace organizowana w ramach kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”. Jej pierwsza odsłona miała miejsce we wrześniu 2013 roku, a jej celem było pozyskanie funduszy na budowę 100 hoteli dla dzikich pszczół i innych owadów zapylających.
5 września 2013 roku Greenpeace uruchomił specjalną stronę crowdfundingową, na której można było „adoptować pszczołę” i w ten sposób wesprzeć akcję. Każda sfinansowana „adopcja” odsłaniała jednocześnie fragment obrazka legendy polskiego komiksu, Tadeusza Baranowskiego, autora znanych historii obrazkowych, jak „Antresolka Profesorka Nerwosolka" czy „Skąd się bierze woda sodowa". Przez miesiąc stronę odwiedziło ok. 40 000 użytkowników, z czego co 9 dokonał wpłaty. Dzięki akcji uzbierano kwotę 80 000 złotych, która w całości przeznaczona zostanie na sfinansowanie hoteli dla owadów w największych miastach Polski. Hotele produkowane są przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, w których pracują również osoby niepełnosprawne, dzięki czemu dba o zdrowe i zrównoważone środowisko pracy. Wykonawcami hoteli i ich elementów są: Zakład Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie i poznańska spółdzielnia socjalna Open Technologies.

Do akcji włączyło się wiele znanych osób, m.in. Marcin Bosak, Paulina i Natalia Przybysz, Marika, Agnieszka Kręglicka, Zbigniew Wodecki, Ogrodnik Tomek, komiksowy bohater Jeż Jerzy oraz liczne stowarzyszenia i inicjatywy, takie jak tobee.pl, Zmiana Orga-nizacji Ruchu i Cohabitat. Partnerem projektu był dystrybutor filmowy Against Gravity, który na cele kampanii zdecydował się przekazać złotówkę od sprzedanego biletu na film dokumentalny „Więcej niż miód”, którego premierze towarzyszył koncert chary-tatywny Rity Pax (nowy projekt Pauliny Przybysz). Więcej informacji: www.adoptujpszczole.pl

O kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”
Od kwietnia 2013 roku Greenpeace prowadzi w Polsce kampanię na rzecz ochrony pszczół i owadów zapylających „Przychylmy pszczołom nieba”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół i innych owadów zapylających występujący głównie w krajach o wysoko uprzemysłowionym rolnictwie. Między innymi w wyniku silnej chemizacji rolnictwa, w Europie, w tym w Polsce, ginie co roku średnio 15% - 20% pszczół, w niektórych regionach straty sięgają ponad 50%. Dlatego do najważniejszych celów kampanii należy wprowadzenie skutecznego zakazu stosowania pestycydów szkodliwych dla populacji pszczelich, poczynając od siedmiu najbardziej niebezpiecznych: imidakloprydu, tiametoksamu, klotianidyny, fipronilu, chloropiryfosu, cypermetryny i deltametryny.

Jednocześnie kampania promuje praktyki rolnicze, mające korzystny wpływ na sytuację owadów zapylających, takie jak rotacja upraw (płodozmian), ustanawianie obszarów proekologicznych na poziomie indywidualnych gospodarstw, wsparcie ekologicznych metod upraw, zwiększenie ochrony naturalnych i półnaturalnych siedlisk wokół obszarów rolniczych, a także zwiększanie bioróżnorodności pól uprawnych.

W ramach kampanii, Greenpeace aktywnie działa na rzecz poszerzania wiedzy o problemie wymierania pszczół miodnych i owadów zapylających oraz wspiera promocję pszczelarstwa, współpracując ze związkami i stowarzyszeniami pszczelarskimi czy Polskim Związkiem Działkowców. W kwietniu 2013 r. opublikowany został raport ekspercki Greenpeace „Spadek populacji pszczół - przegląd czynników zagrażających owadom zapylającym i rolnictwu w Europie”. Kampanię „Przychylmy pszczołom nieba” wsparła swoim wizerunkiem polska aktorka, Karolina Gruszka. Więcej informacji: www.greenpeace.org/poland/pszczoly

O Greenpeace
Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Kampanie prowadzone przez Greenpeace obejmują sześć głównych obszarów: ochronę lasów naturalnych, ochronę oceanów i mórz, ochronę przed substancjami toksycznymi, przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu i zmianom klimatycznym, promocję rewolucji energetycznej i odejście od brudnych źródeł energii, promocję zrównoważonego rolnictwa i walkę przeciwko wprowadzaniu do środowiska organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).
W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku z siedzibą główną w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto