Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile Opolanie mają w portfelach? GUS podał najnowsze dane dotyczące dochodów mieszkańców województwa opolskiego

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
123RF
Ze statystycznych analiz wynika, że przeciętny mieszkaniec Opolszczyzny ma do dyspozycji 200 złotych mniej miesięcznie, niż wynosi średnia dla Polski. W pandemii zarobiliśmy nieco więcej, ale też wydaliśmy mniej.

Główny Urząd Statystyczny przebadał ankietowo blisko tysiąc rodzin na Opolszczyźnie, pytając o warunki codziennego życia w pandemicznym roku 2020.

Okazało się, że przeciętna rodzina miała do dyspozycji 1,7 tysiąca złotych na jedną osobę. To o 24 złote więcej niż w roku 2019.

Statystycznej polskiej rodzinie wiedzie się jednak lepiej, bo ma do dyspozycji 207 złotych więcej na każdego domownika miesięcznie niż u nas. Dysproporcja powiększyła się, bo w 2019 na Opolszczyźnie tzw. dochód rozporządzalny na osobę był w naszym województwie o 130 złotych niższy od średniej krajowej.

Statystycznie tylko połowa pieniędzy w naszym portfelu, to efekt naszej pracy. Aż 36 procent dostajemy z różnego rodzaju świadczeń społecznych. I w tym przypadku mamy więcej od średniej krajowej. Statystyczny obywatel Polski osiąga o 3 procent większe dochody z pracy i o 3 procent mniejsze z pomocy społecznej. W roku pandemii najbardziej wzrosły nam świadczenia wychowawcze na dzieci.

Choć mieliśmy do dyspozycji nieco więcej pieniędzy, wydaliśmy mniej niż w 2019 roku (o 45 złotych na osobę miesięcznie). Prawdopodobnie dlatego, że dostęp do sklepów był ograniczony, a pandemia nie sprzyjała zakupom.

27 procent naszych wydatków pochłaniają zakupy jedzenia i napojów bezalkoholowych. 17 procent wydajemy średnio na mieszkanie i związane z nim opłaty. Więcej niż statystyczny Polak wydajemy na transport, nieco mniej na jedzenie czy mieszkanie.

Analiza kupowanych artykułów wskazuje, że w ubiegłym roku więcej wydaliśmy na zdrową żywność. Spożycie jogurtów w stosunku do roku 2019 wzrosło o 20 procent, mleka o 7 procent, serów i twarogów o 8 procent. Więcej siedzieliśmy domu, więc wypiliśmy o 20 procent więcej herbaty czy kawy i nieco więcej butelkowanej wody.

Odchodzimy natomiast od używania cukru (spadek o 12,5 procent w ciągu roku), ziemniaków (spadek o 15,5 procent) oraz pieczywa o 10 procent. O kilka procent zmniejszyliśmy także spożycie warzyw i owoców. Nadal jednak w porównaniu do statystycznego Polaka mieszkaniec Opolszczyzny zjada znacznie więcej wędlin i przetworów mięsnych, masła, jaj i pieczywa. Mniej je ryb i owoców morza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile Opolanie mają w portfelach? GUS podał najnowsze dane dotyczące dochodów mieszkańców województwa opolskiego - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto