Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest pomysł ratowania Kanału Kłodnickiego. Jeden z najstarszych kanałów w Europie znika na naszych oczach

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Unikatowy na skalę europejską Kanał Kłodnicki zarasta, a fragmenty zabytkowych śluz niszczeją. Mieszkańcy chcą to zmienić.

Kanał Kłodnicki powstał ponad 200 lat temu. Poprzedziło to odnalezienie na Śląsku potężnych pokładów węgla, który miał być transportowany drogą wodną do środkowych Niemczech.

Kanał Kłodnicki prowadził z Zabrza do Kłodnicy (dziś osiedle Kędzierzyna-Koźla), gdzie wpadał do Odry. Liczącą prawie 50 metrów różnicę poziomów pomiędzy Gliwicami a Koźlem, barki pokonywały za pomocą 18 śluz.

Na znaczeniu stracił po wybudowaniu Kanału Gliwickiego w latach 30. ubiegłego wieku. Na terenie Kędzierzyna-Koźla wciąż zachował się spory odcinek tej unikatowej na skalę Europy drogi wodnej i pozostałości infrastruktury służącej do żeglugi.

Niedawno powstała społeczna Inicjatywa Na Rzecz Ochrony Reliktów Kanału Kłodnickiego. Jej przedstawiciele alarmują, że to ostatni dzwonek, by cokolwiek uratować. W sprawę zaangażował się m.in. znany opolski społecznik Bronisław Piróg.

Niestety, budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla spowodowała zasypanie największej śluzy i praktyczne zasypanie dużej części kanału. Warto jednak ratować śluzę w Kłodnicy - przekonuje Piróg.

- Nurt rzeki Kłodnicy wypłukuje podstawę tej śluzy. Udało się tym problemem zainteresować przewodniczącego Rady Miasta Ireneusza Wiśniewskiego. Rozmawiałem też z prezydent Sabiną Nowosielską. Mam nadzieję, że to co pozostało z Kanału Kłodnickiego doczeka się wreszcie należnego zainteresowania i zadbania - dodaje.

Władze miasta miały ponad 10 lat temu pomysł na odrestaurowanie części kanału i przeznaczenie go do celów turystycznych. Nic z tego jednak nie wyszło. Podobne kanały w Holandii i Irlandii odrestaurowano i zrobiono z nich atrakcje turystyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest pomysł ratowania Kanału Kłodnickiego. Jeden z najstarszych kanałów w Europie znika na naszych oczach - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto