Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa akcja Czysta Odra. Włączyły się w nią również opolskie miejscowości. Szokujące ilości śmieci

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
To była już druga międzynarodowa akcja „Czysta Odra".
To była już druga międzynarodowa akcja „Czysta Odra". FB/Akcja Czysta Odra
10 dni „mokrej roboty”, 20 000 tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy, 145 ton zebranych śmieci - tak w skrócie wyglądała druga edycja akcji Czysta Odra.

11 maja obchodzony jest ogólnopolski Dzień bez Śmiecenia. W związku z tym dniem dzisiaj ogłoszono zakończenie II międzynarodowej akcji „Czysta Odra".

To największa w Polsce inicjatywa poświęcona sprzątaniu Odry i jej dorzecza - od źródeł aż do Bałtyku. Akcja była organizowana już drugi raz przez wrocławskiego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego przy wsparciu sposnsorów: banku Credit Agricole i spółki leasingowej EFL.

Do lokalnych akcji sprzątania Odry w całej Polsce włączyły się setki organizacji społecznych, gmin, szkół, strażaków, wodniaków, strażników rybackich, wędkarzy oraz lokalnych firm.

Hasło tegorocznej akcji brzmiało #OdraNasŁączy

W ciągu 10 dni usunięto z Odry i jej dopływów ponad 145 ton odpadów!

- Większość to jednorazowe opakowania: plastikowe i szklane butelki i aluminiowe puszki, opakowania po alkoholach: tzw. „małpki” oraz jednorazowe butelki po piwie - informuje Dominik Dobrowolski.

Na brzegach rzek i w jej nurcie wyławiano także: opony, odpady samochodowe, śmieci poremontowe, meble, odpady budowlane (w tym mnóstwo styropianu), kable, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, monitory, lodówki, ubrania.

Były też nietypowe odpady: hulajnogi elektryczne, rowery, a nawet worek z grosikami.

W akcję zaangażowało się ponad 20 tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec.

W akcję „Czysta Odra" włączyły się również opolskie miejscowości.

Akcję w Kędzierzynie-Koźlu koordynował klub Marina Lasoki . Kilkadziesiąt osób z chwytakami, podbierakami oczyścili szuwary, trzcinowiska i meandry Odry z blisko tony śmieci.

W Dobrzeniu Wielkim i w Borkach w sprzątaniu nadbrzeży Odry wzięło udział ponad 70 osób, w tym wolontariusze z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim, strażacy z jednostek w Dobrzeniu Małym, Dobrzeniu Wielkim i Chróścic, członkowie rad sołeckich na czele z sołtysami: Janem Kołodziejem, Beatą Wolny i Dariuszem Lukasem, mieszkańcy i przedstawiciele Stowarzyszenia Borki Aktywni Razem, radni gminy Dobrzeń Wielki: Zbigniew Wajman, Józef Gregulec, Roman Kołbuc, Monika Ledwolorz-Gierok, Piotr Libawski. Akcję wsparli lokalni przedsiębiorcy - sklep Roj i sklep mięsny Kwosek z Dobrzenia Wielkiego.

Mieszkańcy gmin Popielów i Lewin Brzeski wraz z wędkarzami i strażakami OSP posprzątali śmieci rozrzucone przy rzece. Mimo niesprzyjającej pogody do zbierania śmieci w miejscowości Rybna zgłosiła się liczna grupa osób. W kilka godzin wolontariusze posprzątali duży obszar po obu stronach Odry.

- Wspaniałą robotę zrobił WOPR Brzeg, który odpowiadał za wyławianie śmieci z koryta rzeki - chwali Dominik Dobrowolski. - Dla wszystkich uczestników akcji przygotowano na koniec ciepły posiłek, a dla najmłodszych specjalne upominki.

Organizatorami akcji były: Rybacka Lokalna Grupa Działania „Opolszczyzna", Gmina Popielów, Gmina Lewin Brzeski, Sołectwo Rybna i Koło Gospodyń Wiejskich Stylove z Rybnej. Patronat nad akcją objęły Wody Polskie RZGW Gliwice i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

- Nie tylko Odra tonie w śmieciach. Wszystkie rzeki, lasy, plaże, Bałtyk pełne są jednorazowych opakowań – mówi Dominik Dobrowolski.

Co roku każdy mieszkaniec Europy produkuje średnio 180 kilogramów odpadów opakowaniowych, z czego średnio nawet 30 procent tego to opakowania po napojach.

- W Polsce do recyklingu trafia 30 procent odpadów, a reszta ląduje na składowiskach, w spalarniach lub w środowisku, w rzekach i w Bałtyku - alarmuje Dominik Dobrowolski. - 80 procent zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego to odpady trafiające z lądu, które płyną rzekami, przede wszystkim polskimi rzekami ,w tym Odrą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto