Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Forum Rozwoju Regionalnego w Opolu dyskutowano o przyszłości naszego województwa

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
II Forum Rozwoju Regionalnego w Opolu
II Forum Rozwoju Regionalnego w Opolu Krzysztof Marcinkiewicz
Na Politechnice Opolskiej zorganizowano II Forum Rozwoju Regionalnego. Wzięli w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki i władzy.

Po zakończeniu ubiegłorocznego Forum Rozwoju Regionalnego jego uczestnicy podkreślali, że w kolejnym roku znów spotkają się w stolicy naszego województwa. Słowa dotrzymali i w poniedziałek, 24 października w „Łączniku” Politechniki Opolskiej odbyła się druga edycja tej wyjątkowej konferencji.

Jej współorganizatorami były: Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Przedstawiciele obu stref ekonomicznych zgodnie podkreślali, że niezwykle zależy im na rozwoju ekonomicznym naszego regionu.

- Bardzo ważne jest dla mieszkańców województwa opolskiego znalezienie pomostu między obiema Strefami. Opolszczyzna zasługuje na to, żeby się zmieniać – zapewniał Janusz Michałek, prezes zarządu KSSE.

Dla Piotra Wojtyczki, prezesa zarządu WSSE, najważniejsze jest przede wszystkim to, by zagraniczni inwestorzy przede wszystkim wybierali Polskę, zamiast Czech, Rumunii lub Węgier.

- Rywalizacja między strefami ekonomicznymi jest przyjacielska, podyktowana pragmatyzmem i zdrowym rozsądkiem. Każdy z nas przedstawia jak najatrakcyjniejsze oferty, jednak to inwestor decyduje, gdzie chce postawić fabrykę – zapewniał prezes Piotr Wojtyczka.

W ramach Forum Rozwoju Regionalnego zaplanowano osiem paneli tematycznych, które równocześnie odbywały się w dwóch salach. Uczestnicy konferencji dyskutowali na temat rozwoju Opolszczyzny w kluczowych obszarach:

  • transformacji cyfrowych,
  • rozwoju rolnictwa,
  • zarządzania kryzysowego w samorządach,
  • szansach dla młodych mieszkańców regionu,
  • dynamiki inwestycji lokalnych.

Pomysłodawcą Forum Rozwoju Regionalnego był wiceminister obrony narodowej i opolski poseł Marcin Ociepa. W tym roku objął on wydarzenie patronatem honorowym.

- Powstało miejsce spotkań dla tego złotego trójkąta: biznes, nauka i samorządy. Każda poważna inwestycja wymaga współpracy tych trzech ośrodków. Kiedy przyjeżdża inwestor, spotyka się z władzami uczelni czy lokalnymi samorządowcami. Dlatego tak ważna jest synergia, na którą musimy cały czas pracować – tłumaczył Marcin Ociepa.

Przykładem synergii świata biznesu i samorządów było podpisanie umowy pomiędzy powiatem krapkowickim i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

- Przygotowaliśmy autorski projekt Zespołu Obsługi Inwestora, który już na etapie projektowania współpracuje z inwestorem, żeby ten przygotował dokumenty niezbędne do dalszego działania. Podpisaliśmy z KSSE umowę, że z jednej strony obejmiemy naszymi mechanizmami inwestorów, z którymi oni rozmawiają. Z drugiej strony, dzięki strefie będziemy się szkolić, jak te mechanizmy ulepszać – tłumaczył Maciej Sonik, starosta krapkowicki.

Partnerami Forum były: Agencja Rozwoju Przemysłu, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i Platforma Przemysłu Przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto