Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dżuma, tyfus, cholera. Bywały lata, że epidemie dziesiątkowały całe miasta i wsie na Opolszczyźnie

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Epidemie nie ominęły największych opolskich miast. Dziesiątkowały załogi twierdz, nie szczędziły cywilów. Zarazy często przychodziły wraz z maszerującym wojskiem. Często traktowano je jako "karę bożą" za grzechy. W jakich miastach i kiedy szalała śmierć?

Pierwsze wielkie epidemie, które przetaczały się przez Europy i tym samym teren obecnej Opolszczyzny, miały miejsce w XIV wieku. Dżuma w niektórych rejonach zmniejszyła populację nawet o 80 procent i spowodowała daleko idące konsekwencje demograficzne, kulturowo-społeczne i polityczne. Tatarzy w 1346 roku wykorzystywali nawet zarazę morową jako broń biologiczną. Ciała zarażonych były przerzucane do obleganych miast.

Opolskie miasta i wsie nawiedzały także epidemie cholery. Bywało, że źródłem zakażenia wielu ludzi była jedna gospoda. W całej rejencji opolskiej tylko w latach 1831-33 zachorowało 3649 osób, z czego 2571 zmarło.

Opolanie musieli się zmagać także z tyfusem. Przenosiły go wszy, bo zakażenie człowieka następuje w trakcie drapania skóry, rozcierania wszy oraz ich odchodów na uszkodzonej skórze lub też w trakcie ssania krwi przez wszy.
Gdzie i kiedy szalały epidemie, które dotarły na teren dzisiejszej Opolszczyzny? ZOBACZ NA ZDJĘCIACH

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dżuma, tyfus, cholera. Bywały lata, że epidemie dziesiątkowały całe miasta i wsie na Opolszczyźnie - Opole Nasze Miasto

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto