Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocne dyżury aptek na Opolszczyźnie tylko do północy. To kompromisowe rozwiązanie, tak twierdzi branża aptekarska

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Nocne dyżury aptek mogą zostać na stałe ograniczone do godziny 24:00.
Nocne dyżury aptek mogą zostać na stałe ograniczone do godziny 24:00. Archiwum NTO/Sławomir Mielnik
Władze kilku opolskich powiatów zgodziły się na ograniczenie nocnych i świątecznych dyżurów aptek do godziny 23:00 lub 24:--. – To dobry kompromis. Mieszkańcy się do niego przyzwyczaili – uważa Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Na początku mijającego roku władze powiatu prudnickiego zgodziły się, aby apteki w Prudniku i w Głogówku dyżurowały naprzemiennie tylko do północy. Od tego czasu do starostwa nie wpłynęła ani jedna skarga od mieszkańca, że spowodowało to jakieś utrudnienia w dostępie do leków.

W tej sytuacji zarząd powiatu proponuje, aby także w 2023 roku ograniczyć nocne dyżury aptek do godziny 24:00 w dni robocze i wolne od pracy. Wcześniej rada powiatu uchwalała dyżury przez całą noc, ale w praktyce część aptek nie stosowała się do harmonogramu i wieczorem zamykała działalność.

- Dyżury nocne trwające do godziny 23:00, to złoty środek pomiędzy oczekiwaniami ludzi, a możliwościami aptek – komentuje Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej. – Rozumiemy oczekiwania mieszkańców, ale dyżur trwający całą noc kosztuje. W sytuacji, gdy co czwarta apteka jest zadłużona, to mogło by być dla nich poważnym zagrożeniem.

Ograniczenie nocnych dyżurów do godziny 23:00 wprowadziły dotychczas powiaty oleski, kluczborski i namysłowski. Część z nich przedłużą to rozwiązanie na kolejne lata. W innych powiatach środowiska farmaceutów ciągle spierają się o to z samorządowcami.

- Taki ograniczony czasowo dyżur nigdzie nie powodował skarg, ludzie się przyzwyczajają – mówi Marek Tomków z OOIA. – Ministerstwo zdrowia przeprowadziło badania, z których wynika, że po godzinie 23 pacjenci sporadycznie kupują w aptece potrzebne nagle lekarstwa.

Obecnie koszt zatrudnienia farmaceuty na nocnym dyżurze pokrywa apteka. W sejmie czeka na debatę nowelizacja prawa farmaceutycznego, zgodnie z którą za dyżur do godziny 23 ma płacić Narodowy Fundusz Zdrowia. Zmiany w prawie mają tez umożliwić samorządom dofinansowanie nocnych dyżurów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto