Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opłaty za śmieci. Rachunki miały zmaleć po wejściu w życie nowej ustawy. Eksperci: "Ceny nie spadną"

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Ceny opłat za wywóz śmieci przyprawiają lokatorów o ból głowy.
Ceny opłat za wywóz śmieci przyprawiają lokatorów o ból głowy. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Nowelizacja ustawy śmieciowej nie doprowadzi do obniżenia stawek za wywóz odpadów. Co najwyżej pozwoli zahamować kolejne podwyżki.

W życie weszły przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. W założeniu przygotowana przez rząd nowela miała doprowadzić do obniżenia opłat za wywóz odpadów. A przynajmniej tak zapowiadali politycy obozu rządzącego. To miała być odpowiedź na falę podwyżek, jaka przelała się przez Polskę w ciągu ostatnich 2-3 lat.

Jedną z głównych zmian jest zniesienie odpowiedzialności zbiorowej za brak segregacji odpadów. Teraz zdarza się bowiem, że w niektórych wspólnotach rodziny muszą płacić po 100 czy nawet 200 złotych miesięcznie za wywóz nieczystości tylko dlatego, że kilku niesumiennym sąsiadom nie chce się ich sortować do konkretnych worków.

Wszystko wygląda prosto, ale tylko w teorii. Po pierwsze możliwość taka wprowadzona zostanie dopiero od przyszłego roku, a nie już teraz. Po drugie, zgodę na zniesienie odpowiedzialności zbiorowej będzie musiała wyrazić gmina. Po trzecie nie oznacza to, że segregujący odpady nie muszą się już w ogóle interesować tym, co robią ich współlokatorzy. Tych niesumiennych nadal trzeba będzie ścigać.

- Koszt identyfikacji takich osób poniesie wspólnota mieszkaniowa - mówi Brygida Kolenda-Łabuś, przewodnicząca Związku Międzygminnego Czysty Region, największej na Opolszczyźnie organizacji zrzeszającej samorządy prowadzące wspólną gospodarkę odpadami.

Co to oznacza konkretnie? Że wspólnota będzie musiała wprowadzić np. specjalne karty identyfikujące osoby wyrzucające odpady. Taki system monitoringu powstał już w niektórych gminach w Polsce, ale koszt jego wprowadzenia wynosił przykładowo 100 tys. złotych na 100 rodzin. Tanio więc nie będzie.

Gminy dopłacą do wywozu śmieci?

Kolejną zmianą jest wprowadzenie możliwości legalnego dopłacania przez gminy do rachunków za wywóz śmieci. Dotychczas samorządy konieczność kolejnych podwyżek tłumaczyły właśnie faktem, iż prawo nakazywało, aby stawki były dostosowane do realnych kosztów prowadzenia gospodarki odpadami.

Niewykluczone, że jakieś gminy mogą się zdecydować na wprowadzenie dopłat, na przykład przed wyborami. W praktyce koszty te i tak poniosą mieszkańcy w podwyżce innych podatków, albo będą musieli zrezygnować z jakich inwestycji.

Jest także zmiana ograniczająca wysokość opłat, jakie mogą pobierać samorządy, jeżeli rozliczają się z mieszkańcami według wskazań wodomierza. Według nowych przepisów kwota ta nie może być większa, niż 150 złotych miesięcznie. Ale według części samorządowców przepisy w tej materii nie są do końca jasne i w nie wszystkich przypadkach znajdą zastosowanie.

- Jeśli jakaś gmina obniży w najbliższym czasie stawki za odbiór odpadów to szczerze jej pogratuluję. Ale wątpię, żeby tak się stało - komentuje Brygida Kolenda-Łabuś.

Rosnące stawki wywozu odpadów są bowiem konsekwencją coraz większych kosztów prowadzenia gospodarki odpadami. W górę idą pensje pracowników zatrudnionych w firmach z tej konkretnej branży, a także koszty paliwa, gazu, prądu elektrycznego. Dobra koniunktura gospodarcza sprawia, że w ogóle rośnie konsumpcja, a tym samym przybywa odpadów.

Ponadto Polska musi wywiązać się zobowiązań podjętych w traktacie przedakcesyjnym do Unii Europejskiej. Zgodziliśmy się wtedy ograniczyć do roku 2020 liczbę zmieszanych odpadów. Recyklingiem musieliśmy objąć 50 proc. śmieci. Ten odsetek wzrośnie do 55 proc. od 2025 roku. Eksperci mówią, że wprowadzona ustawa może co najwyżej nieco ograniczyć kolejne podwyżki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opłaty za śmieci. Rachunki miały zmaleć po wejściu w życie nowej ustawy. Eksperci: "Ceny nie spadną" - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto