11 listopada ulicami Warszawy przeszedł 14. Marsz Niepodległości. Jak przekonują organizatorzy, to największa patriotyczna manifestacja w Europie. Uczestnicy w tym roku maszerowali pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła".
- Pojechaliśmy do Warszawy, ponieważ czuliśmy, że powinniśmy tam być i wspólnie z innymi rodakami cieszyć się z naszej niepodległości - mówi Magda z Głubczyc.
Marsz Niepodległości poprzedzała Msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele p.w. Wszystkich Świętych. W czasie gromadzenia się tłumów w okolicy ronda Dmowskiego uczestnicy mieli okazję odmówić wspólnie różaniec.
Trasa przemarszu prowadziła z ronda Dmowskiego na błonia przy Stadionie Narodowym. Tam po okolicznościowych przemówieniach - głos zabrali m.in. Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego i represjonowana przez władze białoruskie Polka z Kresów Wschodnich Anna Paniszewa - zaprezentowano program muzyczny. Wystąpili: Starosielskie Bractwo Śpiewacze, Basti, Karat i Irydion. Ta ostatnia grupa stanowiła mocny akcent opolski, bowiem członkowie zespołu pochodzą z Brzegu.
W opinii Opolan, którzy przekazali redakcji NTO swoje wrażenia, Marszowi Niepodległości towarzyszy niezwykła atmosfera, a samo wydarzenie przebiegło spokojnie i bezpiecznie.
- Bardzo przeżywam każdy udział w Marszu Niepodległości. Wracamy już do domu, a cały czas mam gęsią skórkę. Było wspaniale i bezpiecznie. Mam nadzieję, że takie wydarzenia będą bez przeszkód odbywały się w przyszłości - komentuje Elżbieta.
- Mam wrażenie, że wielu ludzi boi się wziąć udział w Marszu Niepodległości, ponieważ jest obecny mocny przekaz demonizujący to wydarzenie. W mojej opinii było bardzo bezpiecznie i radośnie. Spotkałam bardzo dużo rodzin z dziećmi. Warto takie chwile spędzać we wspólnocie - przekonuje Katarzyna, studentka z Opola.
III Forum Niepodległości
To nie koniec obchodów. Jak informują organizatorzy, z roku na rok Marsz Niepodległości jest coraz bardziej urozmaicony.
(...) zaplanowaliśmy rozszerzenie jego formuły. Już po raz trzeci, wspólnie z wydawnictwem CapitalBook, zapraszamy na cykl debat, spotkań i wykładów pod nazwą Forum Niepodległości - czytamy na stronie internetowej wydarzenia.
Każdy zainteresowany może wziąć udział w serii wydarzeń zaplanowanych na niedzielę (12 listopada).
- 11:30 Złożenie kwiatów w miejscu śmierci A.Trzebińskiego. Na rogu ulicy Nowy Świat i Wareckiej
- 12:00 Tragedia polskich Kresów w latach 1939-1945 a polityka historyczna obecnego państwa polskiego Witold Gadowski, Stanisław Srokowski
- 13:15 Geopolityka Trójmorza a kolejowe szlaki transportowe. Artur Zawisza, Rafał Zgorzelski, Jarosław Kiepura, Marek Skawiński
- 14:45 Odkłamane życiorysy. Tadeusz Płużański
- 15:30 Jaka niepodległa Polska? Koncepcje niepodległościowe a współczesność. prof. Adam Wielomski, Jarosław Kornaś
- 16:45 Jak uratować suwerenność Polski? Krzysztof Bosak, Jerzy Kwaśniewski, Marcin Kowalski
- 18:00 Czy pakt migracyjny rozsadzi UE? Kacper Kita, Rafał Ziemkiewicz, Bartosz Malewski

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?