Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osocze ozdrowieńców ratuje życie chorych na COVID-19. Miałeś koronawirusa? Oddaj osocze w RCKiK w Opolu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Osocze podaje się zgodnie z grupą krwi. Uniwersalne jest osocze z grupą AB. Dawcą można być co dwa tygodnie.
Osocze podaje się zgodnie z grupą krwi. Uniwersalne jest osocze z grupą AB. Dawcą można być co dwa tygodnie. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Osocze ozdrowieńców ratuje życie chorym na COVID-19. Lekarze kozielskiego szpitala widzą to na co dzień. Ozdrowieńcy, oddawajcie ten bezcenny lek - zaapelowali w poniedziałek dyrektor kozielskiego szpitala i szefowa opolskiej stacji krwiodawstwa.

Jarosław Kończyło, dyrektor SPZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, największego w regionie szpitala covidowego przyjechał w poniedziałek rano do Opola, by oddać osocze. Przechorował COVID-19, jest ozdrowieńcem.

- Bardzo chciałem to zrobić, przygotowywałem się przez kilka dni, piłem dużo wody, byłem na lekkostrawnej diecie. Niestety szczegółowy wywiad medyczny na razie mnie wyeliminował z powodu zabiegu, który przeszedłem w sierpniu. Będzie to możliwe dopiero za kilka miesięcy. Przeciwciał mam bardzo dużo i wierzę, że jeszcze się to uda - powiedział Jarosław Kończyło podczas krótkiej konferencji prasowej w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

W szpitalu w Koźlu, największym na Opolszczyźnie leczącym chorych na COVID-19 przebywa średnio 170-180 pacjentów.

- Oni potrzebują osocza ozdrowieńców. Byliśmy pierwszą placówką na Opolszczyźnie, która taką terapię zastosowała - u ciężarnej z Wałbrzycha. Nasi lekarze na własne oczy widzą, że to działa. Osocze ratuje życie i zmniejsza śmiertelność pacjentów. Z takiej terapii skorzystało już 50-60 naszych chorych - powiedział dyrektor Kończyło. - Zachęcamy zdrowiejących, by poczuli odpowiedzialność za innych chorych, dla których osocze może być darem życia.

Opolskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu każdego dnia przekazuje osocze szpitalom. Do tej pory przekazało ponad 50 jednostek.

- Jednego dnia są to dwie jednostki, innego siedem jednostek. Wciąż ściągamy osocze z innych regionalnych stacji, ale dzięki inicjatywie naszych ozdrowieńców robimy to coraz rzadziej - mówi dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu. - Codziennie jesteśmy w kontakcie telefonicznym i mailowym z 30-50 ozdrowieńcami. W tej chwili inicjatywę podjęły już osoby, które są jeszcze w izolacji lub kwarantannie. Musimy trochę zaczekać, bo dopiero po 28 dniach od ozdrowienia można oddać osocze.

Osoby, które zgłaszają się w Centrum Krwiodawstwa muszą udokumentować, że przechorowały COVID-19, a więc posiadać wynik badania PCR, wynik badania metodą antygenu lub też wynik dokumentujący obecność przeciwciał. Dawców obowiązują też ogólne wymagania dotyczące kwalifikacji dawców krwi.

- Metodą preferowaną jest oddawanie osocza metodą plazmaferezy, czyli za pomocą specjalnego urządzenia, gdzie pobieramy osocze, a zwracamy krwinki czerwone. Pobieramy 600 ml osocza i dzielimy to na porcje. Od jednego ozdrowieńca można wytworzyć trzy jednostki terapeutyczne. Każda jest bezcenna - dodaje dyrektor Iwona Rajca-Biernacka.

Osocze podaje się zgodnie z grupą krwi. Uniwersalne jest osocze z grupą AB. Dawcą można być co dwa tygodnie.

Dawcą mogą być ci, który pokonali COVID-19 oraz osoby, które bezobjawowo przeszły zakażenie wirusem SARS-Cov-2.

Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Kto może zostać dawcą osocza jako ozdrowieniec

  • osoby po zakażeniu SARS-CoV-2/po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów, albo 18 dni od zakończenia izolacji,
  • osoby bez ciężkiej, przewlekłej choroby,
  • osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie było wykonywanej operacji, zabiegu endoskopowego,
  • osoby, które spełniają kryteria dla dawców krwi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.

Osoby, które w przeszłości otrzymywały przetoczenia krwi lub jej składników oraz kobiety, które były kiedykolwiek w ciąży podlegają odrębnej procedurze: pobranie próbki krwi i oznaczenia przeciwciał do antygenów HLA przed donacją osocza.

RCKiK rekomenduje wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

Kontakt do RCKiK w Opolu – tel.: 77 44 13 803, 77 44 13 810, e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Osocze ozdrowieńców ratuje życie chorych na COVID-19. Miałeś koronawirusa? Oddaj osocze w RCKiK w Opolu - Opole Nasze Miasto

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto