Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paulina Dudek kiedyś wygrała ten Turniej. Dziś gra w kadrze i PSG

Tomasz Biliński
Tomasz Biliński
Piłka nożna kobiet wciąż się rozwija. Większość największych klubów na świecie ma sekcje żeńskie, a widownia przy okazji starć w Lidze Mistrzyń nie odbiega od rywalizacji mężczyzn. Jednak wszystko zaczyna się od pracy u podstaw. A na tym poletku Polska ma czym się chwalić. To Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

To przecież największy turniej piłkarski dla dzieci nie tylko w naszym kraju, lecz przede wszystkim w Europie. Rozgrywki odbywają się w trzech kategoriach wiekowych: do ośmiu, dziesięciu i dwunastu lat. Co ważne, udział może wziąć praktycznie każdy uczeń szkoły podstawowej. Do tej pory do rywalizacji stanęło ponad 2,5 mln dzieci z całego kraju, z tego ponad 30 proc.to dziewczynki! Zakończenie Turnieju jest wyjątkowe, bo mecze finałowe rozgrywane są na Stadionie Narodowym w Warszawie przedfinałem Pucharu Polski.

– Uważam też, że Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zrobił wspaniałą rzecz dla futbolu kobiecego – nie kryła w książce „Piłkarki. Urodzone, by grać” Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji Polski. – Te rozgrywki docierają do mentalności, dotykają aspektów społeczno socjologicznych i na przestrzeni lat spowodowały realną zmianę. Widać, że coraz więcej dziewczynek gra w piłkę, czuć rosnące zaangażowanie całych rodzin i coraz większą dostępność tego sportu w całej Polsce. Turniej wychował nam takie piłkarki jak Paulina Dudek, ale przede wszystkim wychował pokolenia ludzi obytych z piłką w wykonaniu dziewczynek, dla których jest to całkowicie naturalna rzecz. Ten niesamowity wpływ na całe środowisko to chyba największy sukces tego turnieju – dodała pełniąca także rolę koordynatorki szkolenia piłki nożnej kobiet w PZPN.

Wspomniana Paulina Dudek to obecnie nasza najlepsza piłkarka. Turniej wygrała w 2007 r., ponadto została wybrana jego najlepszą zawodniczką! Wkrótce rozpoczęła regularne treningi w Stilonie Gorzów i nie musiała długo czekać, by do klubu zaczęły przychodzić powołania do młodzieżowych reprezentacji Polski. W czerwcu 2013 roku jako kapitan poprowadziła Polki do wygrania mistrzostw Europy do lat 17.

Paulina Dudek w 2007 roku wygrała Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"
Paulina Dudek w 2007 roku wygrała Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" Materiały prasowe

Kilka miesięcy później – a siedem lat od wygrania Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” – zadebiutowała w seniorskiej reprezentacji Polski i przeszła do Medyka Konin. Z tym klubem dwukrotnie została mistrzynią Polski i zdobyła Puchary Polski, a także zagrała w Lidze Mistrzyń i zadomowiła się w drużynie narodowej.

Milowy krok w karierze zrobiła w styczniu 2018 r., gdy została zawodniczką Paris Saint Germain, czyli jednego z najlepszych klubów piłki kobiecej w Europie. Tym samym została najdroższą polską piłkarką w historii. Według szacunków, Medyk otrzymał za pomocniczkę 20 tys. euro. W realiach męskiego futbolu kwota na kolana nie rzuca, ale wielu polskich graczy może z zazdrością patrzeć na jej sukcesy. Z nowym zespołem jako podstawowa zawodniczka została mistrzynią Francji i zdobyła krajowy puchar. Z kolei w 2020 r. została Piłkarką Roku w Polsce.

Paulina Dudek która w przeszłości wygrała Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" jest czołową reprezentantką Polski
Paulina Dudek która w przeszłości wygrała Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" jest czołową reprezentantką Polski Szymon Starnawski /Polska Press

Ale Dudek to nie jedyna reprezentantka Polski, która ma za sobą występy w największym Turnieju dla dzieci w Europie. Praktycznie nie ma meczu kadry, w którym nie występuje piłkarka, która brała udział w nim udział. Czasem stanowią większość składu! W „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” grały Adrianna Achcińska, Oliwia Szperkowska (obie UKS SMS Łódź), Kinga Kozak (GKS Katowice), Małgorzata Mesjasz (Turbine Poczdam, Niemcy), Nikola Kaletka (Medyk Konin) czy Dominika Grabowska (Górnik Łęczna).

Niewykluczone, że wkrótce dołączą do nich Klaudia Lefeld, Agnieszka Jędrzejewicz, Milena Kazanowska (wszystkie Górnik Łęczna), Anna Konkol, Aleksandra Dubiel (obie GKS Katowice), Kinga Ejzel (LKS Rolnik B. Głogówek), Julia Wycisk (Czarni Sosnowiec), a także zwyciężczyni Turnieju Natalia Wróbel (AZS UJ).

– Z roku na rok polska piłka kobieca szalenie się rozwija – ocenił w rozmowie z Polsatem Sport prezes PZPN Zbigniew Boniek. – Chcemy w tym pomagać. W tym roku i kolejnych przeznaczymy po siedem mln złotych na żeński futbol. Finansujemy kluby, żeby szkoliły reprezentantki. Staramy się robić wszystko, co możliwe. Kilka lat temu to było nie do pomyślenia. Kobiety mają takie samo prawo grać w piłkę, jak mężczyźni.

- Lubię oglądać mecze kobiet, bo niczego w nich nie brakuje, widać zaciętość, walkę i ambicję – opowiadał po finale Pucharu Polski kobiet, zdobytym przez Czarnych Sosnowiec, sekretarz polskiej federacji Maciej Sawicki.

– Rozwój piłki kobiecej jest jednym z filarów strategicznych PZPN. Widzimy, że coraz więcej dziewczynek zaczyna trenować, a także, że coraz więcej z nich dołącza do piłki profesjonalnej. To nas cieszy, ponieważ poziom cały czas rośnie. To dobry kierunek, w którym chcemy podążać – dodał przedstawiciel PZPN, czyli także organizatora Turnieju, którego sponsorem od 15 lat jest firma Tymbark.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Paulina Dudek kiedyś wygrała ten Turniej. Dziś gra w kadrze i PSG - Gol24

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto