Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podkarpacki Festiwal Organowy w zmienionej formule. Koncertów z kościołów w Rzeszowie, Jarosławiu, Starej Wsi i Lutczy posłuchamy online

OPRAC.: DD
Zapraszam serdecznie na spotkania z muzyką organową online i może choć raz "na żywo" - zachęca Marek Stefański, dyrektor festiwalu.
Zapraszam serdecznie na spotkania z muzyką organową online i może choć raz "na żywo" - zachęca Marek Stefański, dyrektor festiwalu. Konrad Mika
Tegoroczny Podkarpacki Festiwal Organowy, którego główny trzon stanowią koncerty w katedrze i kościołach Rzeszowa, nie odbędzie się w tradycyjnej formule. Jednak - jak zaznacza Marek Stefański, dyrektor festiwalu - wierna publiczność nie pozostanie w tym trudnym czasie bez muzyki organowej.

- Niepewna ciągle sytuacja epidemiologiczna w kraju, zmieniające się przepisy administracyjne i sanitarne oraz brak możliwości przybycia artystów z zagranicy zmusiły mnie do zrezygnowania ze zorganizowania regularnych koncertów z udziałem publiczności w miesiącach letnich, jak odbywało się to przez minione 28 lat

- informuje Marek Stefański, dyrektor Podkarpackiego Festiwalu Organowego.

Jednak - jak zaznacza - i w tym trudnym czasie z podkarpackich kościołów zabrzmi muzyka organowa. Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, organizator festiwalu, otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki której zrealizowanych zostanie 6 koncertów online, w kościołach, gdzie każdego roku odbywa się Podkarpackie Festiwal Organowy.

W Rzeszowie będą to: katedra, kościół św. Krzyża, kościół Wniebowzięcia NMP w Zalesiu.
Kolejne odcinki powstaną w Jarosławskim Opactwie, w bazylice ojców Jezuitów w Starej Wsi oraz w dwóch kościołach w malowniczo położonej wśród podkarpackich lasów Lutczy: w kościele drewnianym oraz w nowym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.

Na program każdego z filmów złoży się muzyka organowa w wykonaniu renomowanych polskich organistów, reprezentujących różne ośrodki muzyczne Polski: Wacława Golonki, Sławomira Kamińskiego, Łukasza Matei, Jakuba Garbacza i Patryka Podwojskiego.

Każdy odcinek będzie ponadto opatrzony krótkim komentarzem opowiadającym o historii i osobliwościach poszczególnych miejsc oraz wątkach festiwalowych koncertów z nimi związanych. Realizatorem nagrań będzie profesjonalna łódzka wytwórnia Ars Sonora, specjalizująca się w rejestracji muzyki organowej we wnętrzach sakralnych.

Emisja filmów rozpocznie się w niedzielę 23 sierpnia o godzinie 19.00. Kolejne odcinki będą miały swoje emisje przez następnych pięć niedziel do 27 września na stronie internetowej, kanale YouTube Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE oraz w mediach społecznościowych.

- Marzy mi się oczywiście muzyczne spotkanie z naszą publicznością w tzw. przestrzeni rzeczywistej i jeśli tylko okoliczności na to pozwolą, obiecuję takowe zorganizować. Nie czas jeszcze na zdradzanie szczegółów tego śmiałego planu, ale zapewniam, że taki powstaje

- mówi Marek Stefański.

Bieżące informacje zamieszczane są na www.arsproarte.pl oraz www.facebook.com/arsproarte.

- Życząc wszystkim zdrowia i niegasnącej nadziei, zapraszam serdecznie na spotkania z muzyką organową online i może choć raz "na żywo" - zachęca dyrektor festiwalu.


ZOBACZ TEŻ: Rzeszowska aktorka opowiada o teatrze w czasach zarazy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto