Polscy paraolimpijczycy wrócili do kraju i przywieźli worek medali. Jesteśmy dumni! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mateusz Skrzyński AIP
Polscy paraolimpijczycy wrócili do kraju i przywieźli worek medali. Jesteśmy dumni! [ZDJĘCIA] MAREK SZAWDYN/POLSKA PRESS
Bez wątpienia to był ich miesiąc. Zdobywcy 39 medali letnich Igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro w środę wylądowali na lotnisku w Warszawie.

9 złotych, 18 srebrnych i12 brązowych - tyle medali zdobyli polscy sportowcy podczas XV letnich igrzysk paraolimpijskich wRio de Janeiro. Wynik zcałą pewnością zasługuje naszacunek, tym bardziej, że zostały pobite rekordy z2012 i2008 roku. W środowe popołudnie polscy paraolimpijczycy wylądowali na lotnisku Chopina w Warszawie. Zostali powitani jak bohaterowie, nie brakowało rodzin, znajomych i wiernych kibiców.

- To były piękne dni - podsumowała ostatni miesiąc złota medalistka i rekordzistka świata w pchnięciu kulą Ewa Durska. Dla kulomiotki to trzeci złoty medal paraolimpijski (wcześniej triumfowała w Syd-ney i w Londynie). Tym razem nie zawiśnie on obok dwóch pozostałych w domowej gablocie. Zawodniczka z Nowogardu już przed wylotem do Rio obiecała, że jeżeli stanie na podium to medal odda na aukcję. - Mam takie przesłanie do wszystkich osób, które albo się urodziły niepełnosprawne, albo też nimi zostały, tak jak to w moim przypadku. Nie poddawajcie się, realizujcie swoje marzenia w jakiejkolwiek dziedzinie. Nie musi to być sport - oznajmiła wzruszona dwukrotna wicemistrzyni paraolimpijska w kolarstwie Anna Harkowska.

Żywym przykładem na to, że słowa Harkowskiej to najczystsza prawda, jest kajakarz Jakub Tokarz. 35-latek niegdyś zapowiadał się na czołowego polskiego judokę. W 2004 roku został ugodzony nożem przez grupę bandytów. Długo walczył o to, by móc ponownie chodzić i wrócić na ukochaną matę. Walkę ostatecznie przegrał, ale dziś witany jest jako wielki zwycięzca. Złoto w rywalizacji kajakarzy dedykuje swojej trenerce Renacie Klekotko. - Ten sukces to głównie zasługa mojej trenerki. Przed startem powiedziała mi, że mam być jak byk i pokazać kto jest dziś najsilniejszy. Jestem szczęśliwy, że udało zrobić mi się coś wielkiego. To nasz wspólny sukces - stwierdził z uśmiechem nasz złoty kajakarz z Rio. Medalowe krążki nie są jedyną rzeczą, która zostanie w pamięci na długo. Polscy sportowcy w Brazylii zostali zapamiętani jako wojownicy, ludzie, którzy nigdy nie odpuszczają. Znakomity finisz Barbary Niewiedziały został wybrany drugim najbardziej niezwykłym momentem igrzysk paraolimpijskich. 35-letnia Polka, podczas biegu na 400 metrów, heroicznym rzutem na metę zapewniła sobie brązowy medal. Trzecie miejsce zostało okupione ogromnym bólem i licznymi otarciami skóry. Obrażenia były na tyle poważne, że biegaczka niemal do końca nie była pewna czy wystartuje w biegu na 1500 metrów (Niewiedziała zdobyła złoty medal w Londynie na tym dystansie). Dwa dni przerwy i Polka znów stała na podium, tym razem na jego najwyższym stopniu. Niemożliwe?

Dla wielu z pewnością tak, ale nie dla niej. - Wiedziałam, że po upadku w biegu na 400 metrów muszę się podnieść. Po prostu taka już jestem, zawsze dążę do celu i nigdy się nie poddaję. Wtedy w Rio było tak samo - wspomina dwukrotna medalistka paraolimpijska z Rio Barbara Niewiedziała. Zapytana o swoje plany na przyszłość odpowiada dość jasno. - Nic się nie zmienia, nadal chce walczyć i zdobywać medale. Teraz mam czas, żeby odpocząć, pobyć z moimi ukochanymi córkami, ale zaraz powrócę do szarej codzienności. Chce przygotować się do Tokio i ponownie stanąć na podium - zakończyła szczęśliwa zawodniczka.

Źródło: Źródło:TVN24 Dostawca: x-news