Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat głubczycki w czerwonej strefie. Brzeg w żółtej, Kluczbork wypadł z listy z obostrzeniami. Co to oznacza dla mieszkańców?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Karol Makurat/Reporter
Mieszkańców powiatów głubczyckiego i brzeskiego czekają dodatkowe obostrzenia. Wszystko z powodu dużej liczby nowych przypadków koronawirusa w ostatnich dniach - podało Ministerstwo Zdrowia w czwartek.

Koronawirus. Powiat głubczycki w strefie czerwonej

Na decyzję o umieszczeniu powiatu głubczyckiego w czerwonej strefie wpływ miała duża liczba nowych zachorowań. W ostatnich dniach pojawiło się tam kilka lokalnych ognisk koronawirusa, m.in. w przedszkolu, szkole czy domu pomocy społecznej.

- Największe z nich dotyczy przedszkola w Głubczycach - mówi Piotr Soczyński, starosta głubczycki. - Z powodu dużego ogniska w jednej gminie będzie cierpiał cały powiat. Musimy się dostosować do rozporządzenia ministra zdrowia, wprowadzić obostrzenia i czekać na zmniejszenie liczby zakażeń, by wrócić do strefy żółtej.

W czerwonej strefie obowiązuje zakaz organizacji jakichkolwiek wydarzeń kulturalnych, sportowych, a także targów i kongresów.

Wesela będą musiały być ograniczone do 50 osób, a w transporcie publicznym będzie można zajmować tylko co drugie miejsce.

Mieszkańców powiatu głubczyckiego obowiązuje także noszenie masek w przestrzeni publicznej:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego;
  • w miejscach ogólnodostępnych – chyba że będzie zachowana odległość 1,5 m;
  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;
  • w obiektach handlowych lub usługowych;
  • w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Koronawirus. Powiat brzeski w strefie czerwonej

Do żółtej strefy trafił powiat brzeski, w którym w ostatnich dniach wykryte zostało duże ognisko zakażeń w DPS w Jędrzejowie.

- Po weekendowych przyrostach liczby zakażeń spodziewaliśmy się dodatkowych obostrzeń. W żółtej strefie są ograniczenia, choć nie takie restrykcyjne jak w czerwonej. Będziemy teraz o wszystkim informowali mieszkańców, którzy i tak w ostatnich dniach bardziej zmobilizowali się do tego, by utrzymywać reżim sanitarny - mówi Jacek Monkiewicz, starosta brzeski.

W strefie żółtej kibice wejdą na mecze piłkarskie, ale trybuny mogą być zapełnione tylko w 25 procentach. Podobnie jest z salami widowiskowymi w domach kultury.

W restauracjach obowiązuje ograniczenie (1 osoba na 4 mkw), na weselach może się bawić do 100 gości.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ograniczenia będą obowiązywać od soboty 26 września 2020 r.

Resort przypisuje powiaty do stref oznaczonych kolorami, żeby kontrolować rozwój epidemii.

Strefy są trzy: zielona, żółta i czerwona w zależności od tego, ile osób jest chorych na terenie danego powiatu. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy (obecnie nie ma takich w kraju), a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

Ponadto Ministerstwo Zdrowia używa jeszcze niebieskiego koloru, do oznaczania powiatów, które ze względu na rosnącą zachorowalność, są zagrożone wprowadzeniem obostrzeń.

Powiat kluczborski - do tej pory w czerwonej strefie - trafił właśnie na listę niebieską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powiat głubczycki w czerwonej strefie. Brzeg w żółtej, Kluczbork wypadł z listy z obostrzeniami. Co to oznacza dla mieszkańców? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na glubczyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto