Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja biletowa w Kędzierzynie-Koźlu. MZK powoli będzie odchodzić od biletów papierowych. Będą elektroniczne karty eMZetKa

Redakcja
Joanna Koziarska-Kiziak prezentuje "eMZetKę".
Joanna Koziarska-Kiziak prezentuje "eMZetKę". Tom
W Kędzierzynie-Koźlu papierowe bilety mają być stopniowy wypierane przez elektroniczne karty. Już niedługo u kierowcy nie kupimy jednorazowego biletu.

Szczegóły biletowej rewolucji zdradziła w środę Joanna Koziarska-Kiziak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Chodzi o wprowadzenie specjalnych kart elektronicznych, tzw. „eMZeteK”. - Wyrobienie takiej karty będzie darmowe - tłumaczy prezes Koziarska-Kiziak. Aby to zrobić trzeba będzie się udać do siedziby MZK i odczekać później kilka dni. Następnie w tym miejscu, albo po pomocą specjalnego portalu pasażera, będzie można doładować kartę.

Przy wchodzeniu do autobusu będziemy ją przykładać do czytnika, wówczas z naszego konta zostanie pobrana określona kwota za przejazd. Jeśli przy wysiadaniu ponownie odbijemy kartę, zapłacimy za przejazd nieco mniej. Dlaczego będzie się opłacać robić to podwójnie? Bo dzięki temu MZK pozyska szczegółowe dane na temat tego, na jakich przystankach wsiada i wysiada najwięcej pasażerów.

Druga najważniejsza zmiana to wycofanie ze sprzedaży biletów jednorazowych u kierowcy. Wszystko po to, aby zniechęcać pasażerów do kupowania przejazdówek na przystankach, ponieważ niekorzystnie wpływa to na punktualność autobusów. U kierowcy będziemy mogli kupić jedynie podwójny bilet. Za przejazd będzie można płacić również zbliżeniowo kartą płatniczą Visa czy Mastercard. Kontrolerzy biletów zostaną wyposażeni w specjalne aplikacje, za pomocą których szybko zeskanują nasze zakupy biletów. - Powoli na całym świecie odchodzi się od biletów papierowych. To służy wygodzie - mówi prezydent Sabina Nowosielska.

Na razie nie wiadomo, co dalej z cenami biletów za przejazd. Prezes MZK przyznaje, że trwają prace nad zmianą cennika. Zapewnia, że niekoniecznie muszą one oznaczać podwyżki, być może dojdzie jedynie do „uelastycznienia” kosztów - jak wyraziła się Joanna Koziarska-Kiziak.

Władze miasta przyznają, że do organizacji transportu miejskiego w Kędzierzynie-Koźlu dopłacają rocznie około 9 milionów złotych. Wpływy ze sprzedaży biletów to około 5 milionów zł. Na razie nie ma jednak żadnych planów ograniczenia siatki połączeń autobusowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto