Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły testy nowego radaru meteorologicznego na Górze św. Anny. Urządzenie będzie dostarczać dane pogodowe

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Tak prezentuje się nowy radar meteorologiczny na Górze św. Anny.
Tak prezentuje się nowy radar meteorologiczny na Górze św. Anny. Radosław Dimitrow
Trwa montaż urządzeń w nowej stacji meteorologicznej na Górze św. Anny. Urządzenie ma dostarczać pierwsze dane pogodowe za niecałe 3 miesiące.

Nowy radar meteorologiczny mierzy ponad 40 metrów wysokości. Stanął tuż obok autostrady A4 i stał się nowym elementem annogórskiego krajobrazu - jest bardzo dobrze widoczny z daleka ze względu na czerwono-biały trzon i charakterystyczną, czerwoną kopułę.

Po ponad roku prowadzenia prac, inwestycja zbliża się ku końcowi. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe wokół obiektu - do dokończenia jest m.in. droga dojazdowa. Instalowane są także systemy teleinformatyczne i wspierające nadzór nad stacją radarową.

- Radar został już wstępnie uruchomiony i pracuje w trybie testowym - informuje Rafał Lewandowski z Wydziału Teledetekcji Naziemnej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. - Obecnie sprawdzane są różne parametry i optymalne ustawienia radaru, co ma zagwarantować najlepszą możliwą jakość zbieranych danych. Włączenie radaru do pracy operacyjnej planowane jest do końca marca 2024.

Dane z radaru pomogą śledzić m.in. obszar tzw. Bramy Morawskiej znajdujący się pomiędzy dwoma pasmami górskimi - Karpatami i Sudetami.

Ukształtowanie terenu sprzyja powstawaniu w tym miejscu gwałtownych zjawisk atmosferycznych m.in. burz, a nawet tornad, które potrafią kierować się się w stronę województwa opolskiego.

Do tej pory ten teren był częściowo pod obserwacją dwóch innych radarów - na wzgórzu Ramża w woj. śląskim i na terenie dawnej jednostki wojskowej Pastewnik w województwie dolnośląskim. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu na granicy pomiędzy Polską a Czechami, dane z tych urządzeń nie pozwalały w pełni monitorować terenu.

„Usytuowanie radaru na Górze św. Anny pozwoli na wcześniejsze ostrzeganie o zagrożeniach, a w konsekwencji poprawi bezpieczeństwo” - uzasadniało IMGW jeszcze w trakcie przygotowywania inwestycji.

Stacja na Górze św. Anny będzie stanowić jeden z elementów systemu radarów, który swym zasięgiem obejmie cały kraj.

- Cała inwestycja, przez którą rozumiemy modernizację całej sieci radarów meteorologicznych POLRAD (10 stacji radarowych), również jest finalizowana - zapewnia Rafał Lewandowski.

Modernizacja całego systemu, wraz z budową annogórskiego radaru, będzie kosztować łącznie 130 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszyły testy nowego radaru meteorologicznego na Górze św. Anny. Urządzenie będzie dostarczać dane pogodowe - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto