Szczepienia przeciw COVID-19. Opolskie przychodnie szykują punkty szczepień

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
- Lodówki z monitoringiem temperatury czekają na pierwsze fiolki ze szczepionkami - pokazuje dr Marek Skrzypulec z przychodni Med-Piast w Strzelcach Opolskich. Radosław Dimitrow
Opolskie przychodnie, które zgłosiły się do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 w dużej części są gotowe na uruchomienie punktów. Obecnie czekają na dostawy szczepionek.

W piątek (15 stycznia) rusza pierwszy etap szczepień przeciwko COVID-19.

Po fazie "zero", w której szczepiony był m.in. personel medyczny oraz pracownicy opieki społecznej, przyszedł czas na akcję szczepienia seniorów, a w następnej kolejności także funkcjonariuszy służb mundurowych i nauczycieli.

Jak poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski, szczepionki będą podawane najpierw najstarszym pacjentom.

W pierwszej kolejności będą szczepione osoby powyżej 80. roku życia, a potem osoby powyżej 70 lat - mówił Niedzielski podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia, dodając, że kolejność będzie uregulowana w rozporządzeniu.

Od 15 stycznia przyjmowane będą zapisy seniorów 80+, tydzień później mają rozpocząć się zapisy na szczepienie grupy 70+.

Zgłoszenia na szczepienie będą przyjmowane na trzy sposoby:

  • przez Internetowe Konto Pacjenta,
  • przez telefon pod numerem 989,
  • w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.

We wszystkich trzech możliwościach pacjenci mają mieć możliwość zapisania się na konkretny termin we wskazanym punkcie.

- Szczepienie nie musi odbyć się w gminie, z której pochodzi dana osoba. Może to być punkt w innym miejscu w Polsce - tłumaczył Michał Dworczyk podczas konferencji poświęconej szczepieniom. - Od razu wtedy następuje umówienie na drugą szczepionkę. Potem na dzień przed wizytami przyjdą SMS-y z przypomnieniem o szczepieniu.

Na Opolszczyźnie akcja będzie prowadzona równolegle w 169 punktach. Jak będą wyglądać szczepienia w praktyce?

Przykładowo w przychodni Med-Piast w Strzelcach Opolskich wydzielono osobne wejście dla mieszkańców planujących się zaszczepić. Każdy pacjent wypełni przy wejściu ankietę COVID-ową, a następnie przejdzie badanie lekarskie. Dopiero po tym zostanie zakwalifikowany na szczepienie. Na korytarzach staną przepierzenia, by ograniczyć kontakt pacjentów ze sobą. Po szczepieniu każdy pacjent będzie pozostawał na 15 minutowej obserwacji.

- Cała procedura nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. - ocenia dr Marek Skrzypulec z przychodni Med-Piast. - Zakładamy, że jesteśmy w stanie zaszczepić około 250 osób tygodniowo.

Wszystkie przychodnie będą musiały trzymać szczepionki w lodówkach, które mają nieustannie monitorowaną temperaturę. Fiolki mają być dostarczone w najbliższych dniach.

- To będzie największa operacja logistyczna tego typu od czasów powojennych - ocenia Artur Tomczyk z Porozumienia Zielonogórskiego, które skupia lekarzy rodzinnych.

- Cały czas czekamy na szczepionki, bo zainteresowanie nimi wśród seniorów jest bardzo duże - dodaje dr Artur Żerkowski z przychodni El-Med w Otmuchowie. - W naszej przychodni już zapisało się ponad 200 pacjentów. Będziemy do nich dzwonić w kolejności od najstarszego.

Jak wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF obecnie aż 68 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw koronawirusowi. To znaczny wzrost zainteresowania - w listopadzie 2020 roku chętnych było zaledwie 43 proc.

Szczepienia przeciw COVID - lista punktów na Opolszczyźnie

Szczepienia przeciw koronawirusowi w Opolu. Sprawdź listę przychodni.
Szczepienia przeciw COVID w powiecie opolskim. Sprawdź listę przychodni.
Szczepienia przeciw koronawirusowi w Nysie i powiecie nyskim. Sprawdź listę przychodni.
Szczepienia przeciw COVID w Kędzierzynie-Koźlu i powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Sprawdź listę przychodni.
Szczepienia przeciw koronawirusowi w Kluczborku i powiecie kluczborskim. Sprawdź listę przychodni.
Szczepienia przeciw COVID w Oleśnie i powiecie oleskim. Sprawdź listę przychodni.
Szczepienia przeciw koronawirusowi w Brzegu i powiecie brzeskim. Sprawdź listę przychodni.
Szczepienia przeciw COVID w Krapkowicach i powiecie krapkowickim. Sprawdź listę przychodni.
Szczepienia przeciw koronawirusowi w Strzelcach Opolskich i powiecie strzeleckim. Sprawdź listę przychodni.
Szczepienia przeciw COVID w Głubczycach i powiecie głubczyckim. Sprawdź listę przychodni.
Szczepienia przeciw koronawirusowi w Namysłowie i powiecie namysłowskim. Sprawdź listę przychodni.
Szczepienia przeciw COVID w Prudniku i powiecie prudnickim. Sprawdź listę przychodni.

Pełna i aktualizowana lista punktów znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Sprawdź, gdzie się zaszczepić

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Protokoły sanitarne pomogą otworzyć biznes?

Wideo

Materiał oryginalny: Szczepienia przeciw COVID-19. Opolskie przychodnie szykują punkty szczepień - Opole Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie