Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten edukacyjny plac zabaw to petarda. Wsiadasz na rower i ładujesz telefon albo podglądasz dżdżownice

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Edukacyjny plac zabaw mieści się przy ul. Powstańców Śląskich 19 i jest ogólnodostępny. Można z niego korzystać od godz. 7 do 19.
Edukacyjny plac zabaw mieści się przy ul. Powstańców Śląskich 19 i jest ogólnodostępny. Można z niego korzystać od godz. 7 do 19. Mirela Mazurkiewicz
Zamiast typowych huśtawek jest tu powietrzny labirynt, akwarium, w którym można podglądać życie dżdżownic czy rowerki służące do produkowania prądu. Wyjątkowe miejsce powstało na Pasiece w Opolu. Można z niego korzystać za darmo.

- Nie jest to typowy plac zabaw, ale plac edukacyjny, dlatego zainstalowaliśmy tu wiele urządzeń, które pomogą zrozumieć m.in. na czym polega zdrowe i ekologiczne życie, ale też podpowiedzą jak skutecznie segregować odpady czy udowodnią, że energię można wytworzyć siłą własnych mięśni. Dorośli na pewno też skorzystają, bo jadąc na naszych rowerkach można na przykład naładować telefon - mówi Bronisława Ogonowski, dyrektor Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, przy którym powstał plac. – Za sprawą solarów plac jest samowystarczalny. Wszystko, co jest zasilane prądem, wykorzystuje u nas energię z natury.

Wśród niecodziennych atrakcji na placu zamontowano m.in. akwarium, w którym można podglądać życie dżdżownic, powietrzny labirynt, przy którym można rozgrywać pojedynki na wiedzę z zakresu ekologii, czy dendrofon, czyli instrument muzyczny, zbudowany z kawałków drewna.

Edukacyjny plac zabaw mieści się przy ul. Powstańców Śląskich 19 i jest ogólnodostępny. Można z niego korzystać od godz. 7 do 19.

– Dodatkowo będą tu się odbywały zajęcia zorganizowane, prowadzone przez animatorów i koordynatorów Pracowni Muchy Odpaduchy, której zadaniem jest kształtowanie postaw proekologiczne wśród młodych mieszkańców regionu – wyjaśnia Bronisława Ogonowski. – Zachęcamy też nauczycieli, żeby przychodzili tu z dziećmi i prowadzili swoje zajęcia.

Dopełnieniem ekoplacu są piękne murale oraz elementy dekoracyjne, pochodzące z recyklingu. Stworzenie tego miejsca kosztowało ponad pół miliona złotych.

- Pieniądze na ten cel pochodzą z gospodarki śmieciowej, czyli z tych zasobów, które wpłacają mieszkańcy, płacąc za odpady komunalne – wyjaśnia Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik miasta Opola. – Edukacyjny plac zabaw pozwoli od najmłodszych lat budować świadomość w zakresie gospodarki śmieciowej i to jest bardzo ważne, bo połączenie edukacji z zabawą przynosi świetne efekty. Plan jest taki, że podobne place pojawią się we wszystkich przedszkolach w naszym mieście. To jest oczywiście plan rozłożony na lata, ale już w tym roku zamierzamy wydać na ten cel kilka milionów.

Pierwszymi gośćmi nowo otwartego placu zabaw były dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3 im. Jana Brzechwy w Opolu, które na własnej skórze poczuły, jak trudno jest wyprodukować prąd oraz przypomniały sobie zasady prawidłowej segregacji odpadów. Pomagała im w tym lubiana przez najmłodszych maskota Muchy Odpaduchy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten edukacyjny plac zabaw to petarda. Wsiadasz na rower i ładujesz telefon albo podglądasz dżdżownice - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto