Studium wykonalności to opracowanie, które poprzedza każdą dużą inwestycję i opisuje jej koszty, ryzyka, szanse oraz przyszły harmonogram robót. Prace nad takim dokumentem w przypadku zbiornika Kotlarnia właśnie ruszyły, a jego wykonanie zleciły Wody Polskie. Najważniejszą częścią owego studium będzie wybranie wariantów w jakich ów zbiornik powstanie. Opracowanie ma być gotowe do końca roku.
Jak tłumaczą Wody Polskie, w sprawie możliwego wariantu wypowiedzą się później przedstawiciele spółki Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A., Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, gminy Bierawa oraz miast Kuźnia Raciborska i Rybnik.
- Opracowanie, które zleciliśmy będzie punktem wyjścia do dalszych prac, w tym późniejszego przygotowania dokumentacji przetargowej wyboru wykonawcy robót budowalnych – twierdzi Mirosław Kurz, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Zbiornik Kotlarnia będzie stale napełniony wodą
Jak dodaje dyrektor Kurz, zbiornik Kotlarnia powstanie jako wielofunkcyjny i „mokry”, co oznacza, że będzie stale napełniony wodą (w przeciwieństwie do zbiornika Racibórz). Korzyści z jego funkcjonowania odniosą mieszkańcy, zyskując większe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i przestrzeń rekreacyjną.
- Skorzysta jednak również ekosystem. Woda zgromadzona w zbiorniku wspomoże retencję, poprawią się warunki glebowe, co dodatnio wpłynie na drzewostan. Ponadto w czasie niżówek hydrologicznych, kiedy stan wody w korycie Bierawki będzie niski możliwe będzie zasilenie rzeki wodami zmagazynowanymi w zbiorniku – zaznacza.
Zbiornik powstanie na terenie górniczym kopalni „Kotlarnia”. Zostanie wybudowany w miejscu dawnego wyrobiska piasku, stanowiąc zarazem formę rekultywacji terenów pogórniczych. Głównym celem realizowanej inwestycji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego poprzez odciążenie zlewni rzeki Bierawki oraz wzrost retencji w czasie niedoborów wody. Z uwagi na tę właśnie bardzo ważną funkcję zbiornika, inwestycja w wyniku której powstanie rezerwuar została uwzględniona w projekcie Ustawy o rewitalizacji rzeki Odry.
Studium wykonalności zbiornika Kotlarnia
Opracowanie studium wykonalności będzie kosztowało 220 tysięcy złotych. Wody Polskie w Gliwicach zleciły to zadanie spółce Multiconsult Polska sp. z o.o. Ma ona 150 dni na wykonanie zadania.
Zgodnie z założeniami powierzchnia zbiornika Kotlarnia będzie wynosiła około 900 ha. Planowana pojemność to około 40 mln m3, a rezerwa powodziowa to 24 mln m3. Zadanie uwzględnione zostało m.in. w dokumentach strategicznych takich jak Plany Przeciwdziałania Skutkom Suszy, Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym oraz wspomnianym powyżej projekcie Ustawy o rewitalizacja Odry. Obecnie jego koszt szacowany jest na ok 180 mln zł.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?