Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Marszałkowski przedstawił plan wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Przygotowane mają zostać m.in. mieszkania dla 200 osób

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Z danych urzędu marszałkowskiego, przedstawionych podczas poniedziałkowej (6.06) konferencji prasowej wynika, że na Opolszczyznę przyjechało około 18-20 tys. uchodźców. 80 proc. trafiło do prywatnych domów i mieszkań Opolan. Z przeprowadzonej na próbie 1400 osób ankiety wynika, że 70 proc. z nich zamierza wrócić na Ukrainę.
Z danych urzędu marszałkowskiego, przedstawionych podczas poniedziałkowej (6.06) konferencji prasowej wynika, że na Opolszczyznę przyjechało około 18-20 tys. uchodźców. 80 proc. trafiło do prywatnych domów i mieszkań Opolan. Z przeprowadzonej na próbie 1400 osób ankiety wynika, że 70 proc. z nich zamierza wrócić na Ukrainę.
Uciekający przed wojną będą mogli też skorzystać z kursów językowych, a ich dzieci wyjadą na kolonie czy wycieczki edukacyjne. Z szacunków urzędu marszałkowskiego wynika, że w regionie chce pozostać około 30 proc. uchodźców z Ukrainy.

- Zarząd województwa opolskiego zaproponował Komisji Europejskiej czternastą oś priorytetową w Regionalnym Programie Operacyjnym, skierowaną na rzecz wsparcia osób, które uciekają z Ukrainy – mówi Karina Bedrunka, dyrektor departament funduszy europejskich w opolskim urzędzie marszałkowskim. – Komisja zgodziła się na to i z pieniędzy europejskich 11 milionów złotych w najbliższym roku jest na te przedsięwzięcia przeznaczone.

Projekty będą realizowane we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Są one ukierunkowane m.in. na stworzenie infrastruktury mieszkaniowej dla uchodźców.

- Migranci wojenni z Ukrainy są w tej chwili osobami bezdomnymi. Do zapewnienia im wsparci zgłosiło się 18 gmin, przekazując na ten cel 53 lokale, które zostaną wyremontowane i doposażone w niezbędne meble oraz sprzęt AGD, tak żeby możliwie w jak najszybszym czasie mogły zostać zasiedlone – mówi Agnieszka Gabruk, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.– Docelowo w tych lokalach ma zamieszkać ponad 200 osób. Na ten cel wstępnie oszacowaliśmy kwotę 5,2 miliona złotych.

Drugim obszarem wsparcia mają być usługi integracyjne dla dzieci i młodzieży, którzy będą mogły skorzystać z kolonii, półkolonii, warsztatów czy wycieczek edukacyjno-kulturalnych. Zainteresowanych taką współpracą, jak poinformowano podczas poniedziałkowej (6.06) konferencji, jest 16 gmin, ale wszystko wskazuje, że dołączą do nich kolejne. Na cel ma zostać przeznaczonych nie więcej niż 3,2 miliona złotych. – Mamy już rozstrzygnięte pierwsze postępowania na organizację kolonii dla 600 dzieci. Zaproponowane miejsca to Lądek Zdrój, Wisła i Jarosławiec nad morzem. W najbliższych dniach będziemy rekrutować dzieci – dodaje Agnieszka Gabruk.

W ramach wsparcia przewidziano również kursy języka polskiego na poziomie podstawowym. – Założenie było takie, by do tego działania zgłaszać osoby, które zadeklarują pozostanie w Polsce – mówi wicedyrektor ROPS w Opolu. - Na ten cel mamy przeznaczone ponad 370 tys. złotych. Wstępnie gminy zadeklarowały do udziału w tym obszarze ponad 430 osób.

Z danych urzędu marszałkowskiego wynika, że na Opolszczyznę przyjechało około 18-20 tys. uchodźców (zarówno osób dorosłych, jak i dzieci). 80 proc. trafiło do prywatnych domów i mieszkań Opolan. Z przeprowadzonej na próbie 1400 osób ankiety wynika, że 70 proc. z nich zamierza wrócić na Ukrainę.

- Zależy nam na tym, by mieszkania, które pozostaną po tej interwencji, w przyszłości służyły mieszkańcom regionu, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, na przykład na skutek pożaru – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa. – Ważne jest dla nas, by wspierać społeczeństwo przyjmujące, bo ono też może poczuć się zmęczone.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek mówił też o funduszach europejskich dla województwa opolskiego na lata 2021-2027. Alokacja ogółem dla Polski wynosi 76 mld euro. Z tej puli 42 mld zostają po stronie krajowych programów operacyjnych, a na regionalne programy (po uwolnieniu alokacji w wysokości 1,2 mld) przeznaczonych będzie w sumie niemal 30 mld euro.

- Dla województwa opolskiego przypadło dodatkowych 45 milionów euro w Europejskim Funduszu Społecznym – mówi Andrzej Buła. – Rządowi nie udało się wynegocjować, aby były to pieniądze na inwestycje, ale w EFS są ciekawe przedsięwzięcia, które my już realizujemy, m.in. kształcenie ustawiczne, które służy dostosowaniu kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku. Łącznie daje nam to rekordową kwotę 966 milionów euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Urząd Marszałkowski przedstawił plan wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Przygotowane mają zostać m.in. mieszkania dla 200 osób - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto