Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Górach Opawskich po raz pierwszy zorganizowano Bieg 3xKopa. Start i meta były w Pokrzywnej [GALERIA]

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Na trasach biegu znalazła się nie tylko Biskupia Kopa, ale również niższe szczyty Gór Opawskich: Srebrna Kopa, Zamkowa Góra czy Olszak.
Na trasach biegu znalazła się nie tylko Biskupia Kopa, ale również niższe szczyty Gór Opawskich: Srebrna Kopa, Zamkowa Góra czy Olszak. Marcin Żukowski
W Górach Opawskich po raz pierwszy (23 kwietnia) wystartował terenowy Bieg 3xKopa. Ponad pół tysiąca uczestników stanęło do rywalizacji na pięciu dystansach. Najkrótszy wynosił 10 km, a najdłuższy aż 75 km. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Bieg Opolski przy wsparciu m.in. gminy Głuchołazy. Skąd fenomen biegów górskich?

Na starcie stawiło się ponad 550 osób. Kobiety i mężczyźni. Starsi i młodsi. Ludzie różnych profesji. Jednak każdy, aby wziąć udział w takim wydarzeniu, musiał zadbać o właściwy trening.

Ks. Paweł Michalewski, wikary z Opola, od 7 lat trenuje triatlon, czyli bieganie, pływanie i jazdę na rowerze. W opawskim biegu wystartował z myślą o pokonaniu dystansu 42 km lub 63 km.

– Myślę, że dla kogoś, kto zaczyna od zera, dobre przygotowania do pokonania biegiem dłuższego dystansu w górach wynoszą około pół roku – skomentował kapłan.

Biegacze i organizatorzy wydarzenia twierdzą zgodnie, że biegi górskie są wyjątkowe. To nie tylko źródło dużej dawki adrenaliny. Charakteryzują je również piękne widoki i poczucie swego rodzaju wolności. Pod górę można iść. Biegnie się na terenie płaskim lub zbiega z góry. Zawodnik ma czas, aby zatrzymać się, wyjąć aparat i zrobić zdjęcie.

Bieganie po górach to jest ogólnoświatowa tendencja. Ludzie szukają nowych wyzwań, potrzebują adrenaliny. „Płaskie” biegi przestają już im wystarczać. Dlatego idą w OCR [bieg z przeszkodami], albo biegi górskie tłumaczył – Artur Góralczyk ze Stowarzyszenia Bieg Opolski.

Najfajniejsze w bieganiu po górach jest to, że nie zawsze trzeba biegać – podsumował ks. Paweł Michalewski.

Góry Opawskie to położone najdalej na wschód pasmo polskich Sudetów. Najwyższym szczytem po polskiej stronie jest Kopa Biskupia mierząca 891 m n.p.m. Jedynie 10 proc. powierzchni pasma znajduje się w granicach Polski. Siłą atrakcyjności tego terenu są piękne widoki i bogata sieć szlaków – najgęstsza w całych polskich Sudetach. Pozwala to na wytyczanie wielu kombinacji tras.

Dzięki takim warunkom organizatorzy Biegu 3xKopa mogą zaoferować uczestnikom bardzo ciekawą formułę. Rywalizację zaplanowano na 5 trasach: 10, 20, 42, 63 lub 75 km. Już w trakcie biegu możliwa jest zmiana dystansu.

– Można po starcie podjąć decyzje o skróceniu, ale też o wydłużeniu biegu. Jeżeli ktoś czuje, że fajnie mu dzisiaj idzie, ma dobry dzień, to pomimo zapisania się np. na maraton, może pobiec ultra – tłumaczył Artur Góralczyk.

Głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Bieg Opolski. W gronie współorganizatorów jest gmina Głuchołazy. Przedstawiciele urzędu nie ukrywają, że takie wydarzenie to ważna promocja dla miasta i gminy.

To dobrze, że Stowarzyszenie Bieg Opolskie znalazło teren do organizacji biegu terenowego właśnie na terenie naszych Gór Opawskich. Cieszę się, że możemy organizować to wydarzenie wspólnie – powiedział Roman Sambor, wiceburmistrz. – Nasze góry są coraz bardziej popularne, co widać po rozwijających się ośrodkach turystycznych.

Gmina Głuchołazy wsparła wydarzenie finansowo. Uczestnicy i ich bliscy otrzymali także pakiety z materiałami promocyjnymi.

Liczymy na to, że zawodnicy, którzy przyjechali ze swoimi rodzinami, w okresie kibicowania i oczekiwania na rozdanie medali, zechcą zapoznawać się z naszymi atrakcjami, a potem rodzinnie wracać w Góry Opawskie – wyraził nadzieję Bartosz Bukała, naczelnik wydziału promocji, turystyki i sportu w głuchołaskim magistracie.

Rozdanie nagród odbędzie się w niedzielę (24 kwietnia) o godz. 10.00 w Muszli Leśnej w Głuchołazach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto