Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kędzierzynie-Koźlu upamiętniono 82. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Obchody 82. rocznicy wybuchy II wojny światowej w Kędzierzynie-Koźlu.
Obchody 82. rocznicy wybuchy II wojny światowej w Kędzierzynie-Koźlu. Piotr Pękala
W rocznicę napaści Niemiec na Polskę kwiaty pod pomnikiem ofiar wojny w Parku Pojednania złożyli samorządowcy, politycy, członkowie organizacji patriotycznych i sportowych.

Wtorkowe uroczystości były skromne. W Parku Pojednania w południe zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, w tym prezydent Sabina Nowosielska oraz starostwa Paweł Masełko, politycy, a także przedstawiciele organizacji kombatanckich, patriotycznych i sportowych.

Wspólnie odśpiewano hymn, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem na niewielkim wzgórzu.

Stojący tam obelisk wykonany jest z piaskowca obłożony z trzech stron płytami granitowymi. Na płycie frontalnej umieszczony jest napis w językach: polskim, angielskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim, o treści: „Ofiarom II Wojny Światowej mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla 1 wrzesień 2000”.

Hołd ofiarom drugiej wojny światowej złożyli także uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu. Złożyli oni kwiaty pod pomnikiem w Azotach, który stoi w miejscu byłego niemieckiego obozu jenieckiego, który był miejscem katorżniczej pracy i kaźni dla obywateli wielu państw.

Wybuch II wojny światowej

Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną, której celem miało być przełamanie polskiej obrony, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił przeciwnika. Wojska niemieckie miały przeprowadzić koncentryczne uderzenie ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Zachodniego w kierunku Warszawy.

Strona niemiecka przystępując do wojny z Polską, wystawiła 1 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2 800 czołgów i 2000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało dwukrotnie mniejszą liczbą żołnierzy (950 tys.), ponad dwukrotnie mniejszą liczbą dział (4,8 tys.), czterokrotnie mniejszą liczbą czołgów (700) i pięciokrotnie mniejszą liczbą samolotów (400). Przewaga niemiecka na głównych kierunkach uderzeń była jeszcze większa.

Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i inwazji przeprowadzonej później (17 września) przez Związek Radziecki. Konsekwencją stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Kędzierzynie-Koźlu upamiętniono 82. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto