Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Opolu ruszyła 9. edycja EDUKO. To program, którego Opolszczyźnie zazdroszczą inne regiony

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu miała miejsce inauguracja IX edycji EDUKO, czyli programu edukacji kulturalnej Opolszczyzny.
W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu miała miejsce inauguracja IX edycji EDUKO, czyli programu edukacji kulturalnej Opolszczyzny. Urząd Marszałkowski w Opolu
W Teatrze im. Jana Kochanowskiego została zainaugurowana IX edycja programu EDUKO. Przedsięwzięcie jest już sprawdzoną marką, której Opolszczyźnie zazdroszczą inne regiony.

EDUKO, czyli program edukacji kulturowej Opolszczyzny, koordynowany jest przez Muzeum Śląska Opolskiego. Odbywa się pod patronatem honorowym marszałka Andrzeja Buły, a finansowany jest z budżetu województwa opolskiego.

- Inaugurujemy już dziewiątą edycję programu, który jest przeznaczony dla twórców, pasjonatów oraz edukatorów, czyli wszystkich, którym w sercu gra edukacja kulturowa – mówi Joanna Ojdana, koordynatorka programu. – EDUKO to nasz autorski opolski projekt, w którym chodzi o odkrywanie artystycznych talentów najmłodszych i otwarcie się na lokalnych animatorów. To nie tylko konkurs na projekty. Stawiamy na bardzo różne działania, takie jak: spotkania sieciujące, rozwój kompetencji zawodowych animatorów, edukatorów, twórców. To cały proces, w którym wspieramy lokalne społeczności skupiające się wokół edukacji kulturowej. Naszą ideą jest, aby łączyć różne środowiska i zachęcać do działania. Czasami zachęcenie do działania jest niewystarczające. Potrzeba narzędzi, żeby rozwijać tę współpracę i płaszczyzny, aby to się zadziało. Tę płaszczyznę daje nam program edukacji kulturowej.

Tegoroczna edycja jest poświęcona projektom związanym z jubileuszem 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Do wykorzystania przez pomysłodawców i realizatorów projektów jest 180 tysięcy złotych. To oznacza, że każda inicjatywa może uzyskać 20 tysięcy złotych wsparcia. Założenia są takie, że projekt musi być partnerski i łączyć sferę edukacji i kultury.

Wnioski należy składać do 20 lutego do Muzeum Śląska Opolskiego.

- Projekty można realizować już od początku marca do końca września. To okres atrakcyjny dla szkół, dla organizacji pozarządowych czy domów kultury – tłumaczy Joanna Ojdana.

Na początku program EDUKO realizowany był z pieniędzy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu województwa. W trakcie ostatnich rządów ministerstwo wycofało się z współpracy, a samorząd województwa postanowił finansować wszystko z własnego budżetu.

- Bardzo lubię uczestniczyć w czymś, co nadąża za potrzebami i oczekiwaniami. Kultura taka jest. Zachwycamy się tym, że dorobek artystyczny jest zmienny. Jako marszałek województwa staram się inspirować do działania, które ma na celu wyjście do naszych mieszkańców – mówi marszałek Andrzej Buła. - Chcę pokazywać animatorom kultury, bez względu na to, gdzie pracują jakie, dajemy im możliwości.

Poprzednie edycje EDUKO cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem beneficjentów.

- Z programu EDUKO korzystamy bardzo często i chętnie i w tej edycji też będziemy brali w nim udział – mówi Katarzyna Midura, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim. – Dotąd realizowaliśmy projekty bazujące na historii lokalnej. Dzięki EDUKO mogliśmy perełki naszej lokalnej historii „wyjąć na powierzchnię”, zaznajomić najmłodsze pokolenia z historiami, których nie znali. EDUKO to główne źródło, w którym możemy połączyć edukację, historię lokalną z pracami manualnymi, twórczymi, „dotykanie historii”, co sprawia, że jest ona łatwiejsza do zapamiętania.

Wiele zrealizowanych projektów w ramach EDUKO ma także Centrum Aktywności Lokalnej Kluczborska Bajka.

- Ten program jest dla nas bardzo ważny, bo daje nam możliwości realizacji swoich własnych pomysłów. Nie jesteśmy ograniczani ideami, żadnymi motywami, nie są nam narzucane tematy. Każdy ze swoich pomysłów możemy rozwinąć i wykorzystać - informuje Katarzyna Juranek-Mazurczak, dyrektorka CAL w Kluczborku. - Z programem EDUKO jesteśmy już dość długo. Robiliśmy półkolonie „Światy równoległe”, kiedy dzieci miały możliwość wejść w świat ludzi z niepełnosprawnością, czyli poznawały życie w ciemności, w ciszy i na wózkach inwalidzkich. Były też projekty etno, projekty, gdy poznawaliśmy teatr od drugiej strony, czyli wszystko, czym zajmujemy się w naszym centrum.

EDUKO jest autorskim pomysłem województwa opolskiego w dziedzinie edukacji kulturalnej, który jest inspiracją dla innych regionów.

– Chciałbym wdrażać pomysł na Dolnym Śląsku – mówi Marek Sztark, kierownika Dolnośląskiego Laboratorium Kultury we Wrocławiu. - Jest tutaj niezwykła energia i dowód na to, że niekonwencjonalne metody współpracy mogą zaistnieć. Dla mnie ważna jest trwałość tego pomysłu. Program edukacji kulturalnej stał się tutaj czymś oczywistym. Współpraca między jednostkami kultury, a szkołami w województwie opolskim stała się zwyczajną praktyką. To nie jest oczywiste w innych regionach.

Pomysł stworzenia programu EDUKO narodził się 10 lat temu na spotkaniu w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i tu również została zainaugurowana jego dziewiąta edycja.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Opolu ruszyła 9. edycja EDUKO. To program, którego Opolszczyźnie zazdroszczą inne regiony - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto