Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadek w Opolu. Kierująca samochodem uderzyła w rowerzystkę. Obie kobiety zostały ukarane mandatem

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zderzenie samochodu osobowego z rowerzystką na ulicy Spychalskiego.
Zderzenie samochodu osobowego z rowerzystką na ulicy Spychalskiego. Mario
Kierująca seatem ibizą uderzyła w rowerzystkę na ulicy Spychalskiego w Opolu. Policja uznała, że obie kobiety popełniły wykroczenie, dlatego obie zostały ukarane.

Do niebezpiecznego zdarzanie drogowego doszło dzisiaj (20 września) tuż przed godziną 15:30 na ulicy Spychalskiego w Opolu.

Kobieta kierująca osobowym seatem ibizą wyjeżdżała z parkingu przy blokach mieszkalnych i uderzyła w przejeżdżającą rowerzystkę.

O zderzeniu służby ratunkowe powiadomili ratownicy medyczni, który akurat przejeżdżali tamtędy.

Ratownicy medyczni od razu sprawdzili stan potrąconej 34-letniej rowerzystki. Na szczęście, nic groźnego jej się nie stało.

Kiedy na miejsce przyjechali policjanci i sprawdzili okoliczności tego zderzenia, ocenili, że winą za kolizję drogową powinno się obarczyć obie kobiety.

- Kierująca seatem ibizą 26-letnia kobieta została ukarana mandatem karnym w wysokości 1020 zł, natomiast 34-letnia rowerzystka 200-złotowym mandatem za jazdę po chodniku - informuje oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Opolu.

Bezpieczeństwo rowerzystów na drodze - policja radzi:

Policja apeluje po raz kolejny zarówno do kierowców, jak i rowerzystów o zachowanie ostrożności i wzajemny szacunek na drodze.

Jakie obowiązki ma rowerzysta

Rowerzysta jest obowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.

Uwaga: Rowerzysta w drodze wyjątku może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta ma zakaz:

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego),
  • czepiania się pojazdów,
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,
  • kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Jakie obowiązki ma kierowca samochodu wobec rowerzysty

Bezpieczeństwo rowerzystów zależy również od innych uczestników ruchu. Przede wszystkim kierowców samochodów, którzy powinni respektować pierwszeństwo przejazdu rowerzystów w miejscach wskazanych przepisami. Najważniejsze zasady i obowiązki kierowcy samochodu wobec rowerzystów:

  • zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe,
  • jeżeli skręca w drogę poprzeczną, również jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić,
  • przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, kierujący jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi,
  • kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Ponadto podczas wyprzedzania roweru, kierujący jest obowiązany zachować odstęp nie mniejszy niż 1 metr.

Rowerzyści powinni także sami zadbać o własne bezpieczeństwo.

Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę, czyli część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie z daleka rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Do wypadku doszło na ul. Spychalskiego w Opolu.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wypadek w Opolu. Kierująca samochodem uderzyła w rowerzystkę. Obie kobiety zostały ukarane mandatem - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto