Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiornik Kotlarnia. Zaleją wodą tysiąc hektarów ziemi. Jak teraz wygląda dno nowego opolskiego jeziora?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Zbiornik Kotlarnia powstanie w miejscu kopalni kruszyw.
Zbiornik Kotlarnia powstanie w miejscu kopalni kruszyw.
Powołano komitet sterujący dla tej bardzo ważnej na Opolszczyzny inwestycji. Na budowę zbiornika liczą m.in. opolscy i śląscy samorządowcy. Zobacz, jakie tereny zostaną zalane i jakie maszyny pracowały na terenie kopalni.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że założony został tzw. komitet sterujący budowy zbiornika w skład którego poza nim weszli także samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele Lasów Państwowych.

- Zbiornik to ważny obiekt retencyjny na mapie regionu, uwzględniony w projekcie „Stop suszy”. Powstanie na powierzchni 900 ha, w miejscu dawnego wyrobiska kopalnianego piasku, a jego pojemność wyniesie ok. 40 mln m3. Podczas powodzi będzie w stanie spłaszczyć falę powodziową na Odrze, natomiast podczas suszy uzupełni koryto rzeki Bierawki – przekazał Przemysław Daca.

Zobacz, jakie tereny zostaną zalane i jakie maszyny pracowały na terenie kopalni

To długo oczekiwana przez mieszkańców Śląska inwestycja. Pomysł pojawił się po raz pierwszy na początku obecnego stulecia. Eksperci tłumaczą, że taki sposób rekultywacji terenu eksploatacji górniczej jest mało skomplikowany, nie niesie ze sobą znaczącej ingerencji w środowisko naturalne i ma kilka innych korzyści. Podobnie funkcjonuje inny z rezerwuarów w administracji Wód Polskich w Gliwicach – zbiornik Kuźnica Warężyńska, nazywany Pogorią IV, który także powstał przez zalanie wodą wyrobiska piasku. Poza tym zbiornik Kotlarnia za sprawą zagospodarowania obszaru wokół stanie się dostępnym dla mieszkańców i przyjezdnych terenem rekreacji i odpoczynku.

Zbiornik Kotlarnia. Tak teraz wygląda teren wyrobiska

Zbiornik Kotlarnia. Zaleją wodą tysiąc hektarów ziemi. Jak teraz wygląda dno nowego opolskiego jeziora?

Dla Wód Polskich w Gliwicach, najważniejsze jest to, że zbiornik będzie posiadał funkcję retencyjną, będzie przeciwdziałał skutkom powodzi i suszy. Powstanie jako mokry, wypełniony wodą, a wśród jego wielu funkcji zostanie uwzględniona rezerwa powodziowa, która pomoże odciążyć zlewnię rzeki Bierawki na wypadek wezbrań.

Zbiornik Kotlarnia. Zaleją wodą tysiąc hektarów ziemi. Jak teraz wygląda dno nowego opolskiego jeziora?

- To lokalizacja, która został dotknięta tragicznymi pożarami lasów m.in. w Kuźni Raciborskiej blisko 30 lat temu. Powstanie zbiornika mokrego może także wywrzeć pozytywny wpływ na stosunki wodne w okolicy. Zbiornik będzie zatem rezerwuarem wody, odpowiadającym na liczne potrzeby mieszkańców i środowiska - przypominają urzędnicy z Wód Polskich.

Także z tych powodów inwestycja została uwzględniona w dokumentach strategicznych, takich jak Plany Przeciwdziałania Skutkom Suszy oraz Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Zbiornik powstanie na rzece Bierawka i będzie zasilany jej wodami. W realizacji inwestycji będą uczestniczyli także przedstawiciele władz gmin Bierawa i Kuźnia Raciborska, Lasy Państwowe oraz Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zbiornik Kotlarnia. Zaleją wodą tysiąc hektarów ziemi. Jak teraz wygląda dno nowego opolskiego jeziora? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto