Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda opolski cofnął zakaz korzystania z Kanału Gliwickiego. Od 18 września nie ma tam padłych ryb

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
To złota alga spowodowała katastrofę ekologiczną w Odrze.
To złota alga spowodowała katastrofę ekologiczną w Odrze. Jarosław Jakubczyk
Po 11 dniach obowiązywania wojewoda opolski cofnął swój zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Od 7 do 17 września wyłowiono z niego łącznie 1,7 tony śniętych ryb. Nadal nie wolno korzystać ze Starorzecza Odry w Januszkowicach.

Wędkarze czy amatorzy rekreacji wodnej znów mogą korzystać z Kanału Gliwickiego. 22 września wojewoda opolski Sławomir Kłosowski cofnął zakaz sprzed prawie dwóch tygodni.

Z publikowanych przez wojewodę zestawień wynika, że od 18 września w wodach kanału i na jego brzegach nie znajdowano już śniętych ryb. Wcześniej zebrano ich 1695 kilogramów. Największe ilości w dniach 16, 15 i 13 września - ponad 200, a nawet ponad 300 kilogramów ryb dziennie.

- Pomimo poprawy sytuacji zarządziłem intensywne monitorowanie wód Kanału Gliwickiego do pierwszego października włącznie – informuje wojewoda Sławomir Kłosowski. - Kanał Gliwicki jest poddawany stałej lustracji, tak z wody jak i z lądu. Stan jakości wód podlega badaniom i kontroli.

Przyczyną śnięć była występująca w wodach kanału tzw. złota alga (Prymnesium parvum) - niebezpieczny glon, który w sytuacji zagrożenia produkuje śmiertelną toksynę.

To złota alga spowodowała katastrofę ekologiczną w Odrze.

W ubiegłym roku skala zatrucia Kanału Gliwickiego była jeszcze większa. Na przełomie sierpnia i września 2022 roku wyłowiono z niego 3 tony martwych ryb.

- Początkowe wyniki badań na obecność złotej algi odnotowały jej wzrost, który w kolejnych dniach ulegał zmniejszeniu – informuje Wojciech Jarczak, Wojewódzki Inspektor Ochrony środowiska w Opolu. – Obecnie ilości złotych alg są znikome lub nie stwierdzone.

WIOŚ od 7 września codziennie pobiera do badań próbki wody w czterech miejscach Kanału Gliwickiego, w porcie w Koźlu na Odrze w Krapkowicach.

W krytycznym momencie w Kanale Gliwickim stwierdzono 70 milionów osobników złotej algi w litrze wody, a w Porcie Kędzierzyn Koźle nawet 220 milionów osobników w litrze wody.

Pomiędzy 7 i 11 września notowano także w wodzie największą zawartość prymnezyn czyli ichtiotoksyn, produkowanych przez złote algi. Od 14 września badania wykazują ich widoczny spadek.

Do końca września obowiązuje natomiast przedłużany od 9 maja zakaz korzystania ze Starorzecza Odry w Januszkowicach, gdzie poziom złotych alg nadal jest wysoki. Na 1,5 kilometrowym odcinku starorzecza nie można wchodzić do wody, łowić ryb, poić zwierząt czy nawet korzystać z wody do celów gospodarczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojewoda opolski cofnął zakaz korzystania z Kanału Gliwickiego. Od 18 września nie ma tam padłych ryb - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto